ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی تا 900 تخت خواب، سیستمی که برای همه ارگان ها کارایی دارد

به گزارش تور انگلیس، رئیس مرکز تحقیقات آب و محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر گفت: سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستان ساخته شده توسط اعضای هیئت علمی این واحد دانشگاهی فاضلاب بیمارستان 900 تخت خوابی را تصفیه می کند.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی تا 900 تخت خواب، سیستمی که برای همه ارگان ها کارایی دارد

گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران- حسین عقابی؛ گستره وسیعی از مواد در بیمارستان ها برای مقاصد پزشکی ازجمله تشخیص بیماری ها و تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرد. موادی که در تشخیص بیماری ها از آنها استفاده می شوند به علاوه دورریزهای دارویی و ضدعفونی کننده ها، پس از مصرف توسط پزشکان و بیماران وارد فاضلاب و سیستم دفع بیمارستانی می شود. این نوع دفع می تواند به ارگانیسم ها و موجودات آبزی صدمه وارد کند و در صورت مدیریت ناصحیح مواد زائد بیمارستانی، محیط زیست دچار خطر بزرگی خواهد شد.

تصفیه فاضلاب های بیمارستانی به صورت مدیریت نشده خطراتی را به دنبال دارد؛ زیرا لجن و پسابی که در تصفیه فاضلاب های بیمارستانی تولید می شود، می تواند علاوه بر خطرات شیمیایی، خطر بالقوه انتقال بیماری های عفونی را نیز به همراه داشته باشد به همین دلیل باید قبل از ورود به شبکه جمع آوری فاضلاب، پیش تصفیه ای شامل خنثی سازی اسید و باز، فیلتراسیون برای خروج رسوبات و حرارت دادن نمونه های بیماران به شدت عفونی در اتوکلاو روی آن انجام شود.

در این راستا و با توجه به استانداردنبودن فاضلاب بیمارستان های خوزستان، احسان دریکوند رئیس مرکز تحقیقات آب و محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر همراه اعضای هیئت علمی این دانشگاه پیروز به ساخت پکیج تصفیه فاضلاب شدند.

خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران در تشریح جزئیات بیشتری از این محصول کاربردی با دریکوند به مصاحبه نشسته است که در ادامه خواهیم خواند.

خبرنگاران: ایده ساخت سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستان چطور به ذهن شما رسید؟

دریکوند: با توجه به میزان بالای فاضلاب های بیمارستانی و تفاوت کیفیت آنها با سال های قبل، فرایند این فاضلاب ها نیازمند این است که حداقل یک پیش تصفیه ای در مورد آنها انجام شود. پس از انجام پیش تصفیه، خروجی آن به شبکه جمع آوری فاضلاب وصل شود یا اگر به این شبکه وصل نمی شود با یک سری تمهیدات بیشتر به استفاده مجدد برسد.

در خوزستان بیشتر بیمارستان هایی که در شهرستان اهواز هستند به شبکه جمع آوری فاضلاب وصل هستند؛ اما کیفیت فاضلابی که تولید می کنند، فاقد استانداردهای خاص است، یعنی به شبکه شوک وارد می کنند. وقتی این فاضلاب وارد تصفیه خانه های اصلی می شود، کاربردی ندارد؛ بنابراین الزامی است که برای بیمارستان ها تصفیه خانه هایی جدا احداث شود.

بر همین اساس از فاضلاب بیمارستان ها نمونه برداری کرده و با توجه به کیفیت آن، پکیج تصفیه فاضلاب تهیه کردیم. این پکیج به روش هوادهی گسترده، اکستندد ایرایشن است و 400 تا 500 مترمکعب حجم آب را جوابگو است یعنی 800 تا 900 تخت بیمارستانی را تصفیه می کند و به صورتی طراحی شده که اگر تعداد تخت ها سال های آینده افزایش یابد، این تصفیه خانه ظرفیت و انعطاف دارد که به روش دیگری تبدیل شود تا ماحصل خروجی دوستدار محیط زیست باشد و مشکل حادی برای محیط زیست به وجود نیاورد.

خبرنگاران: چه مدت زمانی برای ساخت سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستان صرف شد؟

دریکوند: اگر برای تهیه وسایل و تأسیسات مقداری حمایت مالی صورت می گرفت، خیلی سریع تر انجام می شد. شرایط اداری سختی داشتیم وگرنه ایده های اولیه آن زمان چندانی نگرفت و در نهایت سال 98 با زمان کمتر از سه ماه ساخته شد.

خبرنگاران: روش کار سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستان به چه نحوی است؟

دریکوند: فاضلاب بیمارستانی بر اساس کیفیت و پارامترهای خود وارد فرآیند می شود. استاندارد محیط زیستی برای خروجی از فاضلاب در نظر گرفته شده که طبق آن استانداردها باید فرآیند را طراحی کنیم. به عنوان نمونه اگر پارامتر A در ورودی 10 واحد باشد، باید فرآیندی را در ورودی تعریف کنید که 300 را به 10 برساند. بر اساس آن طراحی هوازی یا ایریشن متد انجام دادیم که یک سری دلیورها یا دمنده های هوا با هوادهی موجب ته نشینی مواد زائد می شود که سرریز آن در بخش کلرزنی و بعد با فرآیند تصفیه کیفیت خروجی آن به گونه ای می شود که بتوان از آن خروجی در فضای سبز یا شستشوی محوطه با یک سری تمهیدات اختصاصی استفاده کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب در هر ارگانی کارایی مختلفی دارد به عنوان نمونه برای صنعت تصفیه فاضلاب صنعتی بوده و برای جایی مانند کمپ انسانی، تصفیه فاضلاب بهداشتی می شود.

خبرنگاران: طرح ساخت سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستان مختص به خودتان بوده و یا برای سرانجام نامه است؟

دریکوند: طرح های اصلی فاضلاب در دنیا متعارف هستند؛ اما اینها را اصلاح می کنیم. این ها در دنیا استفاده می شود و این طور نیست که بگوییم آن را کشف کردیم؛ با توجه به کیفیت هرگونه فاضلاب آن را اصلاح می کنیم. سرانجام نامه دکتری هم در این زمینه داریم؛ اما اینکه بگوییم ویژه سرانجام نامه ای تعریف شده که طراحی تصفیه خانه باشد، نه، مجاز نیستیم در سرانجام نامه ها طراحی کنیم.

خبرنگاران: خروجی تصفیه فاضلاب بیمارستان به چه مصارفی می رسد؟

دریکوند: بستگی دارد که شما چه درجه تصفیه ای برای خروجی آن در نظر بگیرید. اگر تصفیه پیشرفته باشد به غیراز مصارف شرب می توانید در همه موارد با توجه به استانداردها از این خروجی استفاده کنید. اکنون در دنیا مرسوم است و کشورهایی مانند چین، هند و آمریکا از فاضلاب تصفیه شده با ضوابط استاندارد برای پرورش ماهی در هکتارهای خیلی زیاد استفاده می کنند. وقتی تصفیه مناسبی انجام شود و هیچ گونه پاتوژنی در پسابش وجود نداشته باشد به جرئت می شود گفت برای هر اکوسیستم و جانوری می تواند استفاده شود.

خبرنگاران: هزینه ساخت سیستمتصفیه فاضلاب بیمارستان چقدر شد؟

دریکوند: هزینه ها دائماً بالا می فرایند. به عنوان نمونه قیمت آهن کیلویی 6 هزار و 800 تومان بود؛ اما اکنون همان آهن را 12 هزار تومان باید خرید، هزینه را نمی توان گفت چقدر تمام شده است؛ اما با توجه به مترمکعب آن می توان تخمین زد. زمانی که طرح و محصول ما ساخته شد حدود 630 میلیون تومان بود که اگر همین الان بخواهیم آن را بسازیم، بیشتر از یک میلیارد تومان هزینه می برد.

خبرنگاران: آیا کمک خاصی از واحد یا شرکت ها و نهادهای دیگری برای تولید این محصول شد؟

دریکوند: کمک آن چنانی نه! پشتیبان مالی وجود نداشت و همه هزینه ها را از جیب خود پرداخت کردیم. هرچه داشتیم بابت این کار دادیم؛ اما اعتقاد داریم که شرایط بهتر می شود؛ زیرا محیط زیست نیاز به این کمک ها دارد.

خبرنگاران: آیا از ارگانی برای ساخت این دستگاه درخواست داشتید؟

دریکوند: محیط زیست فعلاً در اولویت نیست! همه نگران آن هستند؛ اما برای آن نه ریالی و نه زمانی هزینه نمی کنند. کسی برای محیط زیست آن چنان احساس خطر ایجاد نشده و وقتی به سازمان هایی مانند آب و فاضلاب، برق، وزارت نیرو، شهرداری ها و ... دستگاه تصفیه فاضلاب را پیشنهاد می دهیم، استقبال مالی نمی کنند.

خبرنگاران: سیستمی که شما طراحی کردید نیاز به اصلاح و تکمیل دارد؟

دریکوند: هر لحظه با توجه به هرگونه فاضلابی این انعطاف را دارد. مثل یک زمین 200 متری است که شما می توانید انواع نقشه را در آن پیاده کنید و پکیج ساخته شده فعلی این ظرفیت را دارد که هر لحظه بتوانید آن را تغییر دهید.

خبرنگاران: این سیستم برای راه اندازی و استفاده به چه تعداد نیروی متخصص نیاز دارد؟

دریکوند: اکنون چهار نفر به علاوه کارشناس ها در این سیستم در حال کار هستند. نیروی خاصی نمی خواهد و فقط مقداری پشتکار می خواهد تا کار انجام شود.

خبرنگاران: و حرف آخر...

دریکوند: اکنون برای شرکت ملی حفاری کار می کنیم. برای شهرداری و میدان میوه و تره بار هم پروژه گرفته ایم. زمینه های کاری زیاد است. فقط امیدوارم که ارگان ها استقبال کنند. به عنوان نمونه محیط زیست برای بیمارستان ها حکم قهریه استفاده کرد تا باعث شد رئیس بیمارستان برای تصفیه فاضلاب اقدام کند، یعنی تا کار به هشدار نرسد به فکر این مسئله نیستند. امیدوارم ارگان ها این اهمیت را درک کنند.

4121/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 417

به "ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی تا 900 تخت خواب، سیستمی که برای همه ارگان ها کارایی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی تا 900 تخت خواب، سیستمی که برای همه ارگان ها کارایی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید