ستیز مسکنی بین املاکی و بانکی

به گزارش تور انگلیس، مشاوران املاک معتقدند مالکان اصلی 5، 2 میلیون خانه خالی بانک ها هستند، از این رو برای افزایش ارزش دارایی شان از تورم عمومی و به ویژه ملک حمایت می نمایند.

ستیز مسکنی بین املاکی و بانکی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از جوان، مشاوران املاک معتقدند مالکان اصلی 5، 2 میلیون خانه خالی بانک ها هستند، از این رو برای افزایش ارزش دارایی شان از تورم عمومی و به ویژه ملک حمایت می نمایند، اما دستکاری نرخ مسکن اقتصاد مشاوران املاک، اجاره نشینان و متقاضیان مصرفی مسکن را به خطر انداخته است. از این رو شاهد تقابل صنف املاک با بانک مرکزی بر سر نرخ مسکن هستیم.

در حالی که مسئولان اتحادیه املاک با رد گزارش های افزایش قیمت مسکن بانک مرکزی از رکود توأم با کاهش نرخ مسکن در بازار خبر می دهند، معاون وزیر راه تعداد خانه های خالی در ایران را 1 برابر کشور انگلستان عنوان می نماید.

البته آمار 5، 2 میلیون مسکن خالی در کشور برای سال 95 است و امکان دارد با توجه به فرایند رو به رشد آمار مسکن خالی طی سال های 85 تا 95، در سال 14 با افزایش تعداد خانه های خالی روبه رو شویم. بعضی از تحلیلگران معتقدند بین رقم مطالبات معوق بانک ها و رشد تعداد خانه های خالی ارتباط وجود دارد و در واقع با وثیقه گذاری ملک برای دریافت وام بانکی، بازار شناور مسکن کوچک و مهیای دستکاری نرخ می گردد که با دستکاری نرخ مسکن، ارزش دارایی مالکان 5، 2 میلیون مسکن خالی نیز بیشتر می گردد.

بعضی از تحلیلگران بر این باورند که صد ها هزار میلیارد تومان از سپرده های بانکی به دلیل عدم اعتبارسنجی و دریافت وثایق ملکی با درجه نقدشوندگی بالا توسط وام گیرندگان به یغما رفته است. از این رو سیستم بانکی تصور می نماید رشد نرخ مسکن می تواند زیان صد ها هزار میلیارد تومانی آن ها را جبران کند، بدون اینکه درکی از رکود ناشی از دستکاری نرخ مسکن و تبعات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن داشته باشند.

بازار سهام و ملک هر دو در رکود به سر می برند، با این تفاوت که ساختار نرخ گذاری مسکن به شیوه ای طراحی شده است که قیمت حتی با وجود رکود عمیق بازار به این سادگی ها پایین نیاید و زمینه برای دستکاری قیمت توسط مؤسسات پولی و اقتصادی ذی نفع افزایش قیمت مسکن فراهم باشد. در چنین شرایطی دستکاری نرخ مسکن کار را به جایی رسانده که رکود در بازار موجب تعطیلی بنگاه مشاوران ملکی شده است. با این حال بانک مرکزی به رغم مخالفت وزارت راه و شهرسازی و صنف مشاوران املاک با انعکاس گزارش برگرفته از داده های خام غلط انداز سامانه ثبت معاملات املاک به افزایش قیمت مسکن تهران وجاهت اعتباری می بخشد.

10 برابر انگلیس

در این باره، معاون وزیر راه و شهرسازی در جدیدترین اظهارنظر خود با بیان اینکه میزان خانه های خالی در ایران 10 برابر انگلستان است، گفت: عدد هنگفتی از سرمایه های کشور در 5، 2 میلیون واحد مسکونی خالی حبس شده است. تعداد قابل توجهی زمین مسکونی هم بدون استفاده رها شده است. محمود محمودزاده اضافه نمود: این در شرایطی است که برای ساخت هر واحد مسکونی، سرمایه های کشور مصرف می گردد. از طرف دیگر یک خانه تا بخواهد قابل سکونت گردد برای زیرساخت های آن از جمله خطوط انتقال آب، برق، گاز، مدرسه، بیمارستان، راه، سد و ... هزینه می گردد؛ بنابراین نباید بگذاریم که واحد ها خالی بماند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هر کس می تواند هر چقدر که می خواهد ملک داشته باشد، گفت: اینکه هزار واحد مسکونی در اختیار یک نفر باشد، به هیچ کس ربطی ندارد و اگر خالی نماند مشمول اقتصادیات نخواهد شد؛ بنابراین هموطنان دغدغه ثبت املاک خود را نداشته باشند. در واقع فقط واحد های اجاری با متراژ بیش از 150 متر در تهران و بیشتر از 200 متر در شهرستان ها مشمول اقتصادیات اجاره است که رقم آن کمتر از اقتصادیات واحد های خالی است.

محمودزاده توضیح داد: ساکنان روستا ها و شهر های کمتر از 100 هزار نفر جمعیت در صورتی که اطلاعات ملکی خود را ثبت نمایند، مشمول اقتصادیات نمی شوند. این در حالی است که بخش زیادی از شهر های کشور کمتر از 100 هزار نفر جمعیت دارند. این نشان می دهد که نیت قانون گذار، مدیریت کردن بازار مسکن است؛ بنابراین همه مردم باید از این موضوع استقبال نمایند تا موضوع مسکن قابل حل گردد.

کاهش 8 درصدی قیمت

آخرین گفته های رسمی از مقامات مسئول در مورد قیمت مسکن نیز نشان می دهد که قیمت ها کاهش یافته است. مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک کشور با بیان اینکه قیمت مسکن در ماه های گذشته بین 10 تا 15 درصد کاهش داشته است، گفت: طبق آنالیز های میدانی که از مشاوران املاک در مناطق مختلف دریافت کردیم و طبق رصد معاملات صورت گرفته در شهر های مختلف، شاهد آن هستیم که قیمت مسکن از ابتدای سال بین 7 تا 8 درصد کاهش داشته است.

او ادامه داد: متأسفانه بانک مرکزی با ارائه آمار های غلط سعی دارد گوش سوداگران را در حوزه مسکن تیز کند، اما باید بگویم که قیمت مسکن علاوه بر آنکه در تهران بیش از 10 تا 15 درصد کاهش پیدا نموده، در بسیاری از مناطق کشور هم فرایند کاهشی داشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری شرح داد: متوسط قیمت مسکن در تهران بین 20 تا 22 میلیون تومان است، در صورتی که طبق آمار هایی که اخیراً بانک مرکزی درباره قیمت مسکن استان تهران اعلام نموده، میانگین قیمت مسکن در تهران 28 میلیون تومان است.

بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی در بهمن ماه سال گذشته، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 9، 3 هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل از آن 4، 11 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 5، 70 درصد کاهش را نشان می دهد. بر این اساس تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در 11 ماهه سال 1399 به حدود 78 هزار واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 4، 6 درصد افزایش را نشان می دهد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 955

به "ستیز مسکنی بین املاکی و بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستیز مسکنی بین املاکی و بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید