متن پاسخ تهدیدآمیز فیفا به فدراسیون ایران، فرصت برای فرار از تعلیق

به گزارش تور انگلیس، خبرنگاران - گروه ورزشی - رضا خسروی: پس از نامه ای که فیفا به فدراسیون فوتبال ایران ارسال و تاکید نمود که تا انجام تغییرات در اساسنامه فدراسیون حق برگزاری انتخابات را ندارید، مجمع 25 اسفند سال 98 لغو و مقرر شد مسئولان فدراسیون در سریع ترین زمان ممکن پیش نویس اساسنامه اصلاح شده را برای فدراسیون بین المللی فوتبال ارسال نمایند.

متن پاسخ تهدیدآمیز فیفا به فدراسیون ایران، فرصت برای فرار از تعلیق

به دنبال این اتفاق کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال تهیه پیش نویس اساسنامه را در دستور کار قرار داد و قرار شد در چند مرحله این اصلاحات صورت گیرد و پس از طی شدن روال اداری، پیش نویس نهایی در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا قرار گیرد.

نظرخواهی از اعضای مجمع

فدراسیون فوتبال در نخستین اقدام خود از اعضای مجمع خواست نظرات و پیشنهادات شان را در خصوص اساسنامه تا روز 27 فروردین امسال ارسال نمایند تا با در نظر دریافت نقطه نظرات آنها، پیش نویس بدون کمترین ایرادها تنظیم و در اختیار هیات رئیسه قرار گیرد. کمیته حقوقی و تدوین مقررات پس از دریافت نقطه نظرات اعضای مجمع آن را اختیار هیات رئیسه قرار داد و سپس مجدداً در اختیار اعضای مجمع نهاده شد تا تایید نهایی صورت گیرد و در نهایت برای فیفا ارسال گردد.

نظرهای متفاوت در تدوین پیش نویس

پیش نویس اساسنامه در شرایطی مراحل اصلاح و تدوین خود را سپری می کرد که بین اهالی فوتبال و نهادهایی که با این رشته در ارتباط هستند اختلاف نظرهایی وجود داشت و بعضی مسئولان همچنان اصرار داشتند نقش وزیر ورزش دیده گردد و ارکان حقوقی فدراسیون هم توسط رئیس انتخاب گردد. این دو مورد کاملاً بر خلاف نظر فیفا بود و با وجود تاکیدی که فدراسیون بین المللی داشت، همچنان این دو مورد جزو نواقص اساسنامه است.

اختلاف نظر بر سر ماهیت فدراسیون فوتبال

در آغاز اصلاح اساسنامه یک اختلاف نظر عظیم وجود دارد؛ اینکه فدراسیون فوتبال نهاد عمومی غیردولتی باشد یا نهادغیردولتی. هر چند بعضی معتقدند این عنوان تفاوت زیادی در اصل ماجرا ندارد و معمولاً در امور فدراسیون دخالت می گردد.

با این حال یکی از ایرادهایی که فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال گرفته این است که استقلال فدراسیون در پیش نویس حفظ نشده و باید این موضوع به صراحت در اساسنامه قید گردد که هیچ نهادی حق دخالت در امور این رشته را ندارد. درحالی که با اساسنامه فعلی وزیر ورزش به عنوان یکی از اعضای مجمع تاثیر مستقیمی در فوتبال دارد.

ارسال پیش نویس به فیفا با هزار امید

فدراسیون فوتبال پس از تدوین پیش نویس با این امید که فیفا چشم بر روی ایرادها ببندد آن را به فدراسیون بین المللی ارسال کرد. البته پیش نویس باید به کنفدراسیون آسیا ارسال می شد تا نظر این نهاد هم گرفته گردد اما مسئولان فدراسیون ایران با این تصور که می توانند AFC را دور بزنند، پیش نویس را مستقیماً برای فیفا ارسال کردند. غافل از اینکه فیفا برای اعلام نظر نهایی از کنفدراسیون آسیا استعلام لازم را می گیرد.

پاسخ ناامید نماینده فیفا به فدراسیون

پاسخی که فدراسیون بین المللی فوتبال برای زیر مجموعه اش در ایران ارسال کرد، آب سردی بر پیکر مسئولانی بود که پیش نویس را تهیه نموده و امیدوار بودند که کوشش هایشان مورد تایید فیفا قرار گیرد. اما نامه ای که روز آدینه 29 می (9 خرداد) از سوی فیفا برای فدراسیون ارسال شد، اوضاع را برای مسئولان ایران سخت تر کرد. در این نامه علاوه بر ابراز تعجب از بعضی تغییرات که با سیاست های فیفا تناقض دارد، تاکید شده است اگر فدراسیون ایران همکاری لازم را در جهت اصلاح اساسنامه نداشته باشد، فیفا تصمیمات دیگری اتخاذ خواهد نمود.

بالای 80 ایراد ریز و درشت به پیش نویس

فدراسیون بین المللی فوتبال در نامه به فدراسیون ایران ایرادهایی زیادی را به پیش نویس وارد نموده که به پیوست نامه اصلی به آن اشاره شده است. در پیوست این نامه بالای 80 ایراد به پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال وارد و از مسئولان فوتبال ایران خواسته شده است تا روز آدینه هفته جاری (16 خرداد) اصلاحات نهایی را برای فیفا ارسال نمایند در غیر این صورت احتمال تعلیق فدراسیون و تشکیل کمیته انتقالی وجود دارد.

خودداری فدراسیون از قوانین انتخابات

در ابتدای نامه فیفا برای فدراسیون ایران ضمن تایید دریافت پیش نویس اساسنامه در تاریخ 13 می 2020 به انتقاد از رعایت نکردن قوانین انتخابات توسط این فدراسیون اشاره شده است. این در حالی است که مسئولان فدراسیون و فیفا روز 27 می 2020 (چهارشنبه هفته گذشته - 7 خرداد) جلسه ای غیرحضوری برگزار کردند که در این جلسه بر رعایت قوانین انتخابات فدراسیون و دستورات ثابت مجمع تاکید شد اما فدراسیون این مهم را نادیده گرفته است.

تعجب فیفا از تغییر ماهیت چند بند مهم اساسنامه

در ادامه این نامه، فیفا عنوان نموده است: اعمال تغییر در ماهیت چندین موضوع در اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران تعجب برانگیز است، چرا که این موضوعات پیش از این توسط مسئولان فیفا، AFC، نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران آقای حیدر بهاروند و اعضای سازمان اجرایی فدراسیون فوتبال ایران مورد بحث نهاده شده است.

ایرادهایی که فیفا گرفته است

فیفا در نامه خود ایرادهایی به اساسنامه وارد نموده که مهمترین آن زیر سوال رفتن استقلال فدراسیون فوتبال ایران است: ماده هایی که می توانند تبعیت فدراسیون فوتبال ایران از ماده 14 و 19 بند 1 اساسنامه فیفا را تحت الشعاع قرار دهند. این دو ماده به طور خاص تصریح می نمایند که کلیه انجمن های عضو باید امور خود را بطور مستقل و بدون نفوذ ناخواسته از طرف شخص ثالث اداره نمایند.

فدراسیون ایران در راستا اشتباه؛ مبنا توافق قبلی باشد

نامه فیفا با انتقاد از مسئولان تهیه پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال به خاطر نادیده دریافت توافق های قبلی که در سال 2019 بین نمایندگان ایران، فیفا و کنفدراسیون آسیا ادامه پیدا نموده است: به طور کلی، FIFA و AFC به طور مشترک بر این عقیده هستند که پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران که در تاریخ 13 می 2020 به فیفا ارسال شد گامی در راستا اشتباه است. پیش نویس اساسنامه ای که فیفا در تاریخ 30 آگوست 2019 (به اسناد ضمیمه شده جهت سهولت در ارجاع مراجعه کنید) ارائه داد باید به عنوان مبنای اساسنامه جدید فدراسیون استفاده گردد، زیرا این پیش نویس قبلاً نتیجه مذاکره و مصالحه بین ذینفعان ذیربط بود.

اولتیماتوم فیفا به فدراسیون فوتبال ایران

فدراسیون جهانی فوتبال در بخش دیگری از نامه خود ضمن اولتیماتوم به ایران، از مسئولان فدراسیون خواسته است تا روز آدینه اصلاحیه نهایی را برای این نهاد ارسال کند: ما قویاً درخواست داریم که فدراسیون ایران پیش نویس اساسنامه خود را براساس سند ضمیمه شده به این نامه، با حداقل تغییرات در ماهیت آن نهایی کند و یک نسخه از آن را حداکثر تا 5 ژوئن 2020 (16 خرداد) به FIFA و AFC ارائه کند.

پیش نویس با الزامات فیفا مطابقت ندارد

در یکی از مهمترین بخش های این نامه که تا به امروز بارها از سوی فیفا عنوان شده، مجدداً بر مغایرت پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران با فدراسیون جهانی تاکید شده است. فیفا در نامه خود پیرامون این موضوع آورده است: لازم به یادآوری است که اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال ایران با الزامات اجباری FIFA که در اساسنامه و مقررات آن تعریف شده، مطابقت ندارد.

تهدید محترمانه به تعلیق فوتبال ایران

در بخش پایانی این نامه، فیفا به طور غیرمستقیم و محترمانه ایران را به تعلیق فدراسیون و تشکیل کمیته انتقالی که پیش از این در فدراسیون ایران سابقه داشته، تهدید نموده است: با توجه به موارد فوق الذکر، در صورت عدم رعایت این بخشنامه، موضوع برای اقدامات بیشتر به نهادهای مربوط FIFA ارجاع داده خواهد شد. ما اطمینان داریم نقش خود را در یاری در این موضوع ایفا نموده ایم. از توجه شما متشکریم و در صورت احتیاج، آماده ارائه یاری های بیشتری هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 390

به "متن پاسخ تهدیدآمیز فیفا به فدراسیون ایران، فرصت برای فرار از تعلیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن پاسخ تهدیدآمیز فیفا به فدراسیون ایران، فرصت برای فرار از تعلیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید