همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در پیچ و خم پاستور ، مجلس همراه بازنشستگان

به گزارش تور انگلیس، قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی طی سال های گذشته فقط یک بار آن هم در سال 89 اجرایی شده بود و این مورد دیگر در سال های بعد به مرحله اجرا نرسید.

همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در پیچ و خم پاستور ، مجلس همراه بازنشستگان

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران- محممهدی احمدی؛ بودجه سال 99 با تمام حواشی خود در 28 اسفند 98 و با اعلام رسمی سخنگوی شورای نگهبان به تایید رسید.

دراین لایحه بودجه اقدام خوبی که از سوی کنندگان مجلس دیده می شد؛ همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بعد از 9 سال بود. قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی طی سال های گذشته فقط یک بار آن هم در سال 89 اجرایی شده بود و این مورد دیگر در سال های بعد به مرحله اجرا نرسید.

سازمان تامین اجتماعی را با داشتن حدود 44 میلیون نفر تحت پوشش می توان بعد از دولت یکی از سازمان های بزرگ غیر دولتی در ایران نام نهاد که وظیفه پوشش اجباری بیمه کارگران، حقوق بگیران و پوشش اختکمک صاحبان حرفه و مشاغل آزاد را برعهده دارد.

طبق ماده 28 قانون اساسی سازمان تأمین اجتماعی منابع درآمد خود را به وسیله حق بیمه، درآمد حاصل از وجوه و ذخایر و اموال سازمان، وجوه حاصل از خسارات و جریمه های نقدی مقرر در این قانون و کمک ها و هدایا بدست می آورد. این در حالی است میزان حق بیمه تا پایان سال 1355 به میزان 28درصد حقوق بود که 7 درصد آن به عهده بیمه شده و 18درصد به عهده کارفرما و 3 درصد درصد به وسیله دولت تأمین می شد ولی طبق تبصره 1 ماده 28 این قانون حق بیمه سهم کارفرما به میزان 20درصد افزایش یافت و با در نظر گرفتم سهم بیمه شده 7 درصد و دولت 3 درصد به 30 درصد مزد حقوق افزایش یافت که از این رو تبصره 2 ماده 28 قانون تأمین اجتماعی تصریح می کند. دولت مکلف است حق بیمه سهم خود را به صورت یکجا در بودجه کل کشور تصویب و به سازمان پرداخت کند.

علت اجرایی نشدن همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟

در بند ب ماده 12 برنامه ششم توسعه که درسال 95 ابلاغ شده به صراحت آمده است که سازمان تأمین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را متناسب سازی کند اما این اقدام با وجود گذشت سه سال از اجرای قانون برنامه ششم، همسان سازی حقوق بازنشستگان همچنان به دلیل عدم تامین اعتبار آنچنان اجرا نشده است و یکی از توجیهات تامین اجتماعی عدم پرداخت و عدم مشخص تکلیف طلب بیش از 150 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از دولت بوده است.

امسال و در رسیدگی به بودجه سال 99 کنندگان مجلس با موظف دانستن دولت در پرداخت بدهی به سازمان تامین اجتماعی و همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ولی باز خبر ها حاکی از آن است که هنوز دولت بدهی خود را با تامین اجتماعی تسویه نکرده و یا حتی بخشی از این بدهی ها را هم نپرداخته است.

حاجی دلیگانی: 118 کننده به رئیس جمهور مبنی بر اجرا کردن همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نامه زده اند

در این رابطه حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با دانشجو این موارد را تایید کرده و گفت: در بودجه سال 99 برای بازنشستگان لشگری و کشوری اتفاقات خوبی افتاده است و میزان اعتبار از شش هزار میلیارد به 10 هزار میلیارد تومان رسیده است، اما متاسفانه دولت در تحقق همسان سازی حقوق بازنشستگان کارگری کوتاهی کرده است.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: علیرغم اینکه یک مرتبه همچنین قانونی در سال 86 مصوب شده ولی اجرا نشد در سال 95 هم در قانون برنامه ششم و در ماده 12 آن همین موضوع دیده شد و دولت را به پرداخت بدهی به تامین اجتماعی موظف کرده است، ولی این اتفاق از سوی دولت هنوز به تحقق نرسیده است.

وی با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، شرح داد: در بودجه امسال حدود مبلغ 50 هزار میلیارد تومان دیده شده که دولت موظف است این مبلغ را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ادامه داد: متاسفانه تا به امروز این اتفاق از سوی دولت نیفتاده و این مبلغ به سازمان تامین اجتماعی داده نشده است تا از همین اوایل سال ما شاهد همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باشیم.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه صحبت های نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان و پرداخت این مبالغ از فروردین ماه امسال، گفت: مسئولین زمانی حرف از همسان سازی حقوق ها می زنند ولی هیچ اشاره ای به همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نمی کنند و این مورد خیلی درد آور است که هیچ کاری برای بازنشستگان تامین اجتماعی صورت نمی گیرد.

وی بیان داشت: اخیرا 118 کننده مجلس اعتراض خود را با نامه ای به رئیس جمهور اعلام کرده اند و از ایشان خواسته اند که هرچه سریع تر به مسائل بازنشستگان تامین اجتماعی بپردازد. علاوه بر رئیس جمهور این کنندگان رونوشتی را از این نامه به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ارسال کرده اند.

در پایان باید به این موضوع اشاره کرد که چرا دولت طبق برنامه ششم توسعه از سال 96 تا 98 حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را همسان نکرده و چرا بدهی 150 هزار میلیارد تومانی خود به تامین اجتماعی را نپرداخته است. با این حال که اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی حدود 50 هزار میلیارد تومان اعتبار برای سازمان تامین اجتماعی در بودجه امسال در نظر گرفته اند هنوز این رقم از سوی دولت به سازمان تامین اجتماعی اختصاص نیافته است. باید به این موضوع نیز اشاره کرد که بازنشستگان این سازمان حقوق کمی دریافت می کنند و مسائل زیادی نیز دارند و هر سال تقاضای جدی آن ها اجرای قانون همسان سازی است که تا به امروز از سوی مسئولان میسر نشده است.

حال باید دید آیا عدالت اجتماعی در مورد بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که غالبا قشر متوسط جامعه را نیز تشکیل می دهند در سال 99 توسط دولت اجرایی می شود یا خیر.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 272

به "همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در پیچ و خم پاستور ، مجلس همراه بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در پیچ و خم پاستور ، مجلس همراه بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید