چگونه کارت گرافیک کامپیوتر را آپدیت کنیم؟

به گزارش تور انگلیس، یکی از عادت های خوب در حین کار با سیستم های کامپیوتری، آنالیز منظم ویندوز و اطمینان از آپدیت بودن همه درایورهای سیستم، مانند درایور گرافیک (Graphics driver) است. درایورها، نرم افزارهای واسطه ای هستند که وظیفه برقراری ارتباط بین سخت افزار و سیستم عامل را برعهده دارند. در بین درایورهای مختلف، درایورهای گرافیک از اهمیت ویژه ای برخوردارند زیرا آپدیت این بخش، در بهینه سازی در اجرای بازی های تازه (و قدیمی) و بعلاوه بهبود کارکرد نرم افزارها تاثیر دارد. در این مقاله به روش های آپدیت کارت گرافیک پرداخته ایم. در نظر داشته باشید با توجه به تحریم ها و مسائل اینترنت ایران، بهتر است برای آپدیت از نرم افزارهای تغییر IP بهره ببرید.

چگونه کارت گرافیک کامپیوتر را آپدیت کنیم؟

آپدیت کارت گرافیک: آنالیز نوع کارت گرافیک

اگر مطمئن نیستید چه کارت گرافیکی دارید، قبل از دانلود کارت گرافیک برای سیستم خود، ابتدا باید مدل و نوع آن را آنالیز کنید. برای اطلاع از نوع کارت گرافیک، روی آیکون منوی استارت راست کلیک کنید و سپس وارد بخش Device Manager شوید. سپس گزینه Display adapters را انتخاب کنیدتا همه پردازنده های گرافیکی سیستم خود را ببینید.

به طور معمول، یک یا دو پردازنده گرافیکی در این بخش دیده می گردد. معمولا، بیشتر کامپیوترها دارای یک GPU درون پردازنده، و بعلاوه یک GPU مجزا هستند که مورد دوم بیشتر برای بازی های کامیپوتری و نرم افزارهای سنگین گرافیکی کاربرد دارد.

شما می توانید کارت گرافیک خود را با استفاده از Device Manager آپدیت کنید، اما بهتر است بدانید روش های بهتری نیز برای انجام این کار وجود دارد. برای مثالدانلود مستقیم درایورها از سازنده GPU، به روز ماندن آسان تر است.

چگونه کارت گرافیک AM D را آپدیت کنیم؟

به طور کلی دو راه برای به روز رسانی درایورهای گرافیک خود برای هر یک از سه برند Nvidia ،AMD و Intel وجود دارد. در روش اول، می توانید از آپدیت رسمی برای شناسایی آخرین نسخه و نصب آن بهره ببرید. روش دیگر اما دانلود آخرین نسخه به صورت دستی است. در ادامه مطلب به آموزش هر دو روش برای هر یک از برندها می پردازیم.

آپدیت کارت گرافیک با استفاده از نرم افزار AMD Radeon

اگر قبلاً درایورهای AMD را نصب نموده اید، نرم افزار AMD ساده ترین راه برای آپدیت نگه داشتن کارت گرافیک است. به سادگی نرم افزار AMD را باز کنید، اگر نسخه کارت گرافیک نوتری در دسترس باشد، آن را در صفحه اصلی خواهید دید. در ادامه به روش انجام این کار خواهیم پرداخت.

 • مرحله 1: نرم افزار AMD Adrenalin Edition را روی رایانه شخصی خود باز کنید.
 • مرحله2: اگر چیزی نشان داده نشد، روی (Check for updates) در بالا سمت راست کلیک کنید.
 • مرحله3: اگر درایور نوی در دسترس است، روی دانلود کلیک کنید.
 • مرحله4: پس از اتمام دانلود، روی Install ضربه بزنید تا نصب کننده (installer) راه اندازی گردد.
 • مرحله5: با گذشت زمان، پیغامی به شما نمایش داده می گردد و از شما می خواهد مجدد روی Install کلیک کنید.
 • مرحله6: منتظر بمانید تا فرآیند به سرانجام برسد و هنگامی که از شما خواسته شد روی Restart کلیک کنید.

اکنون نوترین درایورهای موجود را خواهید داشت. می توانید این روند را هر چند هفته یکبار تکرار کنید تا مطمئن شوید که کارت گرافیک و درایورهای شما آپدیت هستند.

آپدیت کارت گرافیک با استفاده از وب سایت AMD

برای دانلود دستی آخرین درایورها از وب سایت AMD مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله 1: به وسیله این به بخش دانلود درایورهای AMD بروید.
 • مرحله 2:سخت افزار مورد احتیاج برای سیستم شما به وسیله Automatic driver installer شناسایی می گردد. پس برای ادامه کار روی Download Windows drivers در قسمت بالا کلیک کنید.
 • مرحله 3: نصب کننده را اجرا و روی Install کلیک کنید.
 • مرحله 4: نصب کننده، درایورهای سازگار با رایانه شخصی شما را شناسایی می نماید. انتخاب کنید که آیا می خواهید AMD داده های تشخیصی (diagnostic data) را جمع آوری کند یا خیر، سپس روی Next در صفحه درایورهای گرافیک کلیک کنید. AMD ممکن است به شما پیشنهاد نصب ابزارهای اضافی را بدهد. برای نادیده گرفتن آنها روی Skip کلیک کنید.
 • مرحله 5: در نهایت، ممکن است درایورهای چیپست AMD را ببینید، به خصوص اگر یک CPU AMD دارید. در صورت تمایل می توانید روی Install، یا اگر نمی خواهید روی Skip کلیک کنید.
 • مرحله 6: چند دقیقه صبر کنید تا فرآیند به سرانجام برسد. اگر درایورهای چیپست را انتخاب کنید، مدت زمان بیشتری طول می کشد. پس از اتمام نصب، روی Restart کلیک کنید تا نصب تمام گردد.

از طرف دیگر، می توانید به صورت دستی درایورهای GPU خود را انتخاب کنید تا به صورت آفلاین نصب انجام گردد.

 • مرحله 1: به همان لینک دانلود AMD در بالا مراجعه کنید.
 • مرحله 2: با استفاده از پنجره پایین، نوع کارت گرافیک و درایورخود را انتخاب کنید.
 • مرحله 3: برای دریافت آخرین درایورها روی دانلود کلیک و سپس نصب کننده را اجرا کنید.
 • مرحله 4: پس از تماشا پیغام، روی Install کلیک کنید. منتظر بمانید تا نصب به سرانجام برسد، سپس کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید تا فرآیند تکمیل گردد.

نحوه آپدیت کارت گرافیک Nvidia

برایآپدیت کارت گرافیک Nvidia، می توانید از نرم افزار Nvidia GeForce Experience (که معمولاً همراه با درایورهای Nvidia ارائه می گردد) بهره ببرید. روش دیگر نیز همچون مورد قبل، دانلود به صورت دستی است.

استفاده از نرم افزار GeForce Experience

اگر قبلا نرم افزار GeForce Experience را با درایور قبلی Nvidia نصب نموده اید، می توانید از آن برای به روزرسانی درایورهای خود بهره ببرید. بعلاوه می توانید GeForce Experience را دانلود کنید، برای استفاده از این نرم افزار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله 1: GeForce Experience را روی کامیپوتر خود راه اندازی کنید.
 • مرحله 2: روی تب Drivers کلیک کنید. اگر درایور به روز شده در دسترس باشد، یک گزینه در بالای صفحه خواهید دید. برای دریافت آخرین درایور روی دانلود کلیک کنید.
 • مرحله 3: پس از سرانجام دانلود، روی نصب سریع کلیک کنید تا درایور را با حفظ تمام تنظیمات خود نصب کنید.

Nvidia برای اتمام نصب درایورها احتیاجی به راه اندازی مجدد ندارد، اما به هر حال توصیه می گردد این کار را انجام دهید.

Nvidia GeForce Experience به شما یاری می نماید به طور اتوماتیک نوترین درایورها را شناسایی و نصب کنید. برای نصب این برنامه، ابتدا به وسیله این لینک به صفحه دانلود درایور GeForce Nvidia بروید. سپس روی Download Now در قسمت Automatic driver updates کلیک کنید و بعد گزینه Agree را بزنید. پس از اتمام نصب، می توانید مراحل بالا را برای دریافت اتوماتیک به روز رسانی درایور دنبال کنید.

دانلود دستی درایورها در Nvidia

برایدانلود درایورها به صورت دستی، راهی مراحل زیر شوید:

 • مرحله 1: به وسیله این به بخش دانلود درایور در سایت Nvidia بروید.
 • مرحله 2: GPU، سیستم عامل و کارت گرافیک صحیح را انتخاب کنید. برای پردازنده های گرافیکی GeForce، گزینه های Game Ready Driver و Studio Driver را خواهید داشت، اما بسته به GPU شما، گزینه های دیگری نیز وجود خواهد داشت.
 • مرحله 3: برای یافتن آخرین درایورها برای سیستم خود، روی Search کلیک و پس از پیدا کردن گزینه مناسب Download را آغاز کنید.
 • مرحله 4: نصب کننده را اجرا کنید، در ادامه مسیر پیغامی را می بینید که از شما می خواهد، انتخاب کنید که تمایل دارید درایور گرافیک و GeForce Experience نصب گردد یا فقط خود درایور، پس از انتخاب روی Agree and continue کلیک کنید.
 • مرحله 5: اگر می خواهید تنظیمات را تغییر دهید، ضروری است تصمیم بگیرید که از یک نصب سریع (Express install) با تنظیمات پیش فرض، استفاده می کنید یا نصب سفارشی (Custom install) را انتخاب می کنید.
 • مرحله 6: اگر نصب سفارشی را انتخاب نموده اید، انتخاب کنید کدام مؤلفه ها نصب شوند. بعلاوه می توانید برای حذف تنظیمات موجود خود، بخش Perform a clean installation را فعال کنید.
 • مرحله 7: صبر کنید تا فرآیند به سرانجام برسد و روی Close کلیک کنید.

در این نحوه نصب نیز، Nvidia شما را مجبور به راه اندازی مجدد کامپیوتر نمی نماید، اما همواره توصیه می گردد این کار را انجام دهید.

نحوه آپدیت برای درایور برند Intel

اگر یک GPU یا پردازنده اینتل دارید، چند راه برای به روز رسانی درایورهای آن وجود دارد. اینتل Arc Control، اینتل درایور (Intel Driver)، دستیار نرم افزار (Software Assistant) و گزینه دانلود دستی روش های مختلف برای آپدیت کارت گرافیک در این برند است.

استفاده از Intel Arc Control

اگر یک پردازنده گرافیکی Intel Arc دارید، ممکن است از قبل برنامه Intel Arc Control را داشته باشید که آپدیت درایورها را آسان تر می نماید. برای استفاده از آن:

 • مرحله 1: Intel Arc Control را روی رایانه شخصی خود باز کنید.
 • مرحله 2: روی Check for updates در گوشه پایین سمت راست کلیک کنید.
 • مرحله 3: برای به روز رسانی یکپارچه درایور خود، Express installation را انتخاب، و با کلیک روی More > Clean نسخه های قبلی را پاک کنید تا نصب بهتری انجام گردد.
 • مرحله 4: منتظر بمانید تا نصب درایور تمام گردد.

Intel Arc Control نیز گزینه هایی برای آپدیت اتوماتیک کارت گرافیک در اختیار شما قرار می دهد.

دانلود فایل برای نصب کارت گرافیک Intel

اگر کامپیوتر شما Arc Control ندارد، می توانید از این مراحل بهره ببرید:

 • مرحله 1: به وب سایت دانلود درایور اینتل بروید.
 • مرحله 2: برای نصب ابزارهای Intel Driver and Software Assistant روی Get start کلیک کنید.
 • مرحله 3: پس از اتمام نصب، روی Launch کلیک کنید تا صفحه دانلود درایور باز گردد.
 • مرحله 4: این صفحه تمام آپدیت های لازم برای درایورهای کامپیوتر شما را نشان می دهد. درایور گرافیک را انتخاب کنید و روی Download کلیک کنید.
 • مرحله 5: نصب کننده را اجرا کنید.
 • مرحله 6: وقتی به این صفحه رسیدید، می توانید برای نصب استاندارد روی Start کلیک کنید. بعلاوه می توانید برای شخصی سازی نصب، از گزینه Customize بهره ببرید.
 • مرحله 7: اگر Customize را انتخاب نموده اید، اجزایی را که می خواهید نصب کنید انتخاب کنید. این مرحله اختیاری است.
 • مرحله 8: پس از نصب درایورهای نو، سیستم خود را ریستارت کنید.

پس از نصب Intel DSA، همواره می توانید آخرین درایورهای رایانه شخصی خود را پیدا کنید.

آپدیت کارت گرافیک اینتل به صورت کاملا دستی

در نهایت، اگر می خواهید به روزرسانی کاملاً دستی انجام دهید، می توانید این مراحل را دنبال کنید.

مرحله 1: به بخش دانلود درایور اینتل بروید و Graphics را انتخاب کنید.

مرحله 2: درایور مناسب برای کامپیوتر خود را پیدا کنید. در بیشتر سیستم ها باید در پی به نام Intel Arc و Irix Xe Graphics - Windows باشید. روی دکمه دانلود در کنار نام درایور کلیک کنید و منتظر بمانید تا نصب کننده اجرا گردد.

مرحله 3: برای نصب می توانید از دو روش نصب بهره ببرید. اگر تمایل دارید فایل به صورت استاندارد نصب گردد روی گزینه Start و اگر در پی نصب شخصی سازی شده اید، روی Customize کلیک کنید.

پس از اتمام نصب، سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید تا نصب آنها به سرانجام برسد.

سخن سرانجامی

هر سازنده درایورهای عمومی (generic) را ارائه می دهد و بسیاری از اوقات، ممکن است بهتر باشد از همین درایورها بهره ببرید. آپدیت علاوه بر بهبود شرایط امنیت، نفش مهمی نیز در عملکرد سیستم دارد. آیا تا به امروز از این روش ها برای آپدیت کارت گرافیک خود استفاده نموده اید؟ خواهشمندیم که تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر کاربران خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

راهنمای خرید برترین کارت گرافیک AMD؛ تجربه ای عالی در گیمینگ

منبع: xda-developers

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 آبان 1402 بروزرسانی: 6 آبان 1402 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1646

به "چگونه کارت گرافیک کامپیوتر را آپدیت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کارت گرافیک کامپیوتر را آپدیت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید