گذرگاه ساحلی جاینت؛ یکی از عجایب طبیعی بریتانیا

به گزارش تور انگلیس، گذرگاه ساحلی جاینت (Giants Causeway) با تعداد 40 هزار ستون سنگی به هم پیوسته از جنس بازالت، بر اثر فوران آتشفشان در دوران باستان به وجود آمده است. این منطقه در شهرستان آنتریم و در ساحل شمال شرقی ایرلند شمالی واقع شده است.

گذرگاه ساحلی جاینت؛ یکی از عجایب طبیعی بریتانیا

در یک نظرسنجی این منطقه به عنوان چهارمین شگفتی بزرگ انگلستان انتخاب شد. بسیاری از ستون ها به شکل منشورهای شش ضلعی هستند؛ اما ستون های چهار، پنج، هفت و هشت ضلعی نیز در میان آن ها به چشم می خورد. ارتفاع این ستون ها گاه به 12 متر نیز می رسد. میلیون ها سال هوازدگی و فرسایش اشکال مختلفی را در این سنگ های آذرین موجب شده است. این گذرگاه 50-60 میلیون سال پیش در نتیجه فوران آتشفشانی شکل گرفته است.

شایع ترین افسانه می گوید که گذرگاه از طریق فیون مک کول غول قدرتمندی حک شده است که برای جنگ با دشمن خود که غولی اسکاتلندی به نام بنان دونر خانه باستانی خود را ترک می نماید. فین خشمگین تکه تکه های ساحل آنتریم را برداشت و آنها را به دریا پرتاب کرد، از طریق سنگ ها راهی برای فین ساخته میشد تابه دنبال بنان دونر برود و درسی به او بدهد.

اما این برای یه غول بزرگ الجثه راه چاره مناسبی نبود بنابراین از دنبال کردن غول دست کشید تنها به خاطر این فکر که باید از همسرش که از او یک بچه داشت مراقبت میکرد. زمانی که غول عصبانی بچه را دید با خود فکر کرد اگر کودک این چنین بزرگ است پدرش باید بسیار بزرگ و وحشتناک باشد.

صندلی آرزو

بسیاری از سایت های سراسری گذرگاه غول را با داستان هایی از قبیل صندلی آرزو، چکمه غول، شتر، پیرزن غول و ارگ میشناسند. جسمی ارگ شکل درقسمت بالای صخره ها واقع شده که به نظر میاید واقعا میتواند نواخته گردد.

صندلی آرزو کروی شکل است و باید آنرا امتحان کنید. (شما میتوانید روی ان بنشینید) این شبیه تخت پادشاهی منحصر به فرد و طبیعی ای است که مجموعه ستون های ان کاملا مرتب تشکیل شده و بارها فرو نشسته است. سنگ های بازالتی آن به طرز فوق العاده ای صاف نرم و راحت هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 دی 1401 بروزرسانی: 9 دی 1401 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1532

به "گذرگاه ساحلی جاینت؛ یکی از عجایب طبیعی بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذرگاه ساحلی جاینت؛ یکی از عجایب طبیعی بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید