گفته های وزیر میراث فرهنگی کشور در حاشیه جلسه دولت

به گزارش تور انگلیس، ایسنا/ این خبر پیرامون گفته های وزیر میراث فرهنگی کشور در حاشیه جلسه دولت برای شما نگارش شده است.

گفته های وزیر میراث فرهنگی کشور در حاشیه جلسه دولت

سید عزت الله ضرغامی در حاشیه نشست هیات دولت گفت: در معاونت گردشگردی وزارتخانه بخشی را برای حمایت از سرمایه گذاران در این حوزه ایجاد کردیم. برای اولین بار اعلام کردیم که هر کس برای تاسیس محیط های تفریحی، شهربازی، محیط های تفریح و یاری به رونق جاذبه های گردشگری در منطقه ها گردشگرپذیر سرمایه گذاری کند، از محل تبصره 18 به سرمایه گذاران تسهیلات بانکی مقرون به صرفه قیمت و خوب پرداخت می کنیم و در جهت صدور مجوزی لازم اقدام می کنیم.

وی ادامه داد: در نشست دولت خواهان همکاری سایر دستگاه ها برای رونق بخش گردشگری کردم. سرمایه گذاران می توانند از همین امروز طرح های مالی خود را به ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها ارائه دهند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به مدت زمان بازسازی گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان گفت: کار بازسازی این گنبد از 12 سال قبل شروع شده بود. از زمانی که داربست ها باز شد، احساس شد اشکالاتی در نحوه بازسازی گنبد وجود دارد به همین علت بلافاصله به پژوهشگاه وزارتخانه ماموریت دارم با همکاری معاونت میراث فرهنگی آنالیز نمایند تا معین گردد اشکال در کدام قسمت گنبد وجود دارد، متخلفان معین گردد و بعد تحت مدیریت هیاتی خبره و متبحر بازسازی، تجدید گردد.

ضرغامی گفت: این پروژه باعث شد که روی کل پروژه های بازسازیی وزارتخانه که در طول زمان انجام می گردد، نظارت همه جانبه ای گردد تا ان شاءالله شاهد تکرار این مسائل نباشیم. هیچ توجیحی برایم در اتفاقی که در بازسازی گنبد حاج لطف الله افتاد، قابل قبول نیست و خاطیان مجازات می شوند.

وی با اشاره به حساسیت یونسکو نسبت به آثار باستانی ایران گفت: قبل از اینکه چنین مسائلی برای یونسکو اهمیت داشته باشد، برای خودمان مهم می گردد. کشور مستقلی هستیم و اهمیت حفظ میراث فرهنگی را درک می کنیم. البته یونسکو هم مسئولیت هایی دارد که به آنها توجه می کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: ویدیویی چند روز قبل در فضای مجازی درباره مجسمه هرکول در بیستون به گردش عایدی بیشتر شبیه طنز و شوخی بود. بعدها برادر پژوهشگری نوشت که این مجسمه مربوط به دوره اسکندر نیست که درست است. این مجسمه مربوط به دوره سلوکیان است. بنده هم در این ویدیو به طنز سخنانی عرض کردم اما به نظر می رسد بعضی عزیزان متوجه فضای شوخی نشده نشدند. نباید با بعضی سخنان کاری کرد که فضای طنز در کشور بسته گردد. از رسانه ها و شخصیت های مستقل علمی و اجتماعی درخواست می کنم بین طنز و غیر طنز تفکیک قائل شوند.

ضرغامی ادامه داد: بعلاوه در ویدیوی دیگری که از بازدیدم از موزه بانک ملی انجام دادم در فضای مجازی به گردش عایدی، بیان شد که اموال ارزشمند موزه در داخل جا نوونی گذاشته شده است. این ویدیو در بخش خبری 20:30 هم پخش و با آن شوخی شد. اصل موضوع مربوط به سالهای قبل است. بنده از موزه مشگین شهر بانک ملی بازدید کردم، امیدوارم کار اجرایی پروژه تکمیل این پروژه هرچه زودتر به اتمام برسد تا اشیای ارزشمند به داخل موزه منتقل شوند.

وی یادآور شد: انتقادی که بنده به موزه های کشور دارم این که این موزه ها 90 درصد اشیای تاریخی و قدیمی را نمی توانند به منظر عمومی بگذارند و این اشیا اکثرا در مخازن مخصوصی پلمپ هستند. ان شاءالله با تکمیل موزه ها، اشیای داخل مخازن به داخل موزه ها منتقل می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1456

به "گفته های وزیر میراث فرهنگی کشور در حاشیه جلسه دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفته های وزیر میراث فرهنگی کشور در حاشیه جلسه دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید