گورستان ارامنه یکی از قدیمی ترین قبرستان های اصفهان به شمار می رود

به گزارش تور انگلیس، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، گورستان ارامنه یکی از قدیمی ترین قبرستان های اصفهان به شمار می رود.

گورستان ارامنه یکی از قدیمی ترین قبرستان های اصفهان به شمار می رود

گورستان ارامنه که در جنوب شهر و دامنه کوه صفه قرار گرفته است، در سال 1380 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید. براساس پژوهش های اجرا شده، قدیمی ترین قبرهای متعلق به قبرستان ارمنیان جلفا متعلق به سال 1551 میلادی است؛ قبرستانی با مساحتی حدود 30 هکتار با بیش از 50 هزار قبر. به گفته بعضی محققان، به همین تعداد قبر دیگر نیز در این گورستان وجود داشته که یا در اثر اتفاقات از بین رفته یا زیر قبرهای دیگر مدفون شده اند.

محلی ها می گویند در طول پنج قرنی که این گورستان محل دفن مردگان محلی بوده، حوادثِ زیادی در این مکان رخ می دهد؛ به عنوان مثال در 1936 میلادی زمانی که رضاخان برای بازدید از سربازخانه ارتش در اصفهان باید از مسیر قبرستان عبور میکرد، جاده ای از وسط قبرستان در نظر میگیرند و برای اینکه شاه از میان قبرها عبور نکند، سنگ قبرها از زمین کنده شده و به اطراف منتقل می شوند و سپس دیواری با ارتفاع دو متر در دو طرف جاده کشیده می گردد. این اقدام را یکی از تخریب های بزرگ اتفاق افتاده در این قبرستان می دانند.

بجز خاکسپاری ارامنه در این قبرستان، شخصیت های دیگری مانند یوهان نورتمبر فرستاده انگلستان در دربار شاه عباس اول، یوهان رودلف اشتیندلر ساعت ساز معروف دوره صفوی، ارنست هولتسر رئیس تلگرافخانه انگلیس در اصفهان و از پیشگامان عکاسی قرن نوزدهم و تعداد زیادی از آوارگان لهستانی که در بین سالهای 1942 تا 1945 میلادی در دوران بحران ناشی از جنگ جهانی دوم به ایران آمدند و در اصفهان ساکن شدند، در این قبرستان آرامیده اند.

عکاس: پیمان شاه سنایی

منبع: همگردی
انتشار: 9 مهر 1402 بروزرسانی: 9 مهر 1402 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1644

به "گورستان ارامنه یکی از قدیمی ترین قبرستان های اصفهان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورستان ارامنه یکی از قدیمی ترین قبرستان های اصفهان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید