60 هزار نفر با مشاغل برکت به روستاهای خود بازمی گردند

به گزارش تور انگلیس، خبرگزاری خبرنگاران- مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از مهاجرت معکوس 60 هزار نفر به روستاها تا انتها امسال اطلاع داد.

60 هزار نفر با مشاغل برکت به روستاهای خود بازمی گردند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، نشست رسانه ای سیدامیرحسین مدنی، مدیرعامل بنیاد برکت به منظور تشریح دو پویش ملی به روستا برمی گردیم و برکت همدلی و اعلام برنامه های اشتغال زایی و طرح های عمرانی و زیربنایی بنیاد در امسال برگزار گردید.

مدنی در این نشست با اشاره به اجرای 5 هزار طرح اشتغال زایی برای تحقق مهاجرت معکوس به روستاها در 350 شهرستان گفت: این طرح ها باعث بازگشت 30 هزار نفر به روستاهای خود در امسال خواهد شد.

وی توضیح داد: بنیاد برکت برای افزایش این طرح ها تا 10 هزار طرح هم آمادگی دارد که در صورت تحقق، علاوه بر ایجاد 15 هزار شغل مستقیم تا سرانجام سال، مهاجرت معکوس برای 60 هزار نفر را هم به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر این که اشتغال زایی و فراوری اصلی ترین فعالیت این بنیاد است، اعلام کرد: تا به امروز در 800 بنگاه متوسط و عظیم مالی سرمایه گذاری نموده ایم که منجر به ایجاد 200 هزار شغل شده است.

مدنی ادامه داد: بنیاد برکت از اواسط سال 97 به حوزه ایجاد مشاغل خرد و خانگی هم ورود داشته و تا به امروز 116 هزار طرح را در مناطق محروم و کم برخوردار 297 شهرستان، 641 بخش و 8 هزار و 305 روستای کشور راه اندازی نموده است.

به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، تعداد طرح های اشتغال زایی اجتماع محور این بنیاد تا سرانجام امسال به 180 هزار طرح خواهد رسید.

حمایت ویژه بنیاد برکت از اقشار خاص

وی با تاکید بر حمایت ویژه بنیاد برکت از اقشار خاص و آسیب پذیر جامعه گفت: بنیاد تا به امروز 3 هزار و 814 طرح اشتغال زایی را برای کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی راه اندازی نموده که باعث فراهم شدن فرصت های کسب و کار برای 11 هزار و 442 کولبر شده است.

مدنی یادآور شد: 800 مجری و تسهیل گر بنیاد برکت در سراسر کشور به مدت 30 ماه در کنار کارآفرینان هستند تا شغل شان به ثبات و پایداری برسد.

مهاجرت معکوس با به روستا برمی گردیم

مدیرعامل بنیاد برکت حاشیه نشینی را یکی از نتایج مهاجرت از روستا به شهر دانست و گفت: بسیاری از مشاغل افرادی که در حاشیه شهرها ساکن هستند در اثر اتفاقات مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا از بین رفته اند. به همین دلیل، بنیاد پویش مردمی به روستا برمی گردیم را با هدف حمایت از افراد و مشاغل آسیب دیده از کرونا و ایجاد مهاجرت معکوس به روستا ها برگزار می نماید.

وی ادامه داد: پویش مردمی به روستا برمی گردیم شامل افرادی می گردد که هم اکنون در شهر یا حاشیه شهر ها هستند، اما در اثر شیوع ویروس کرونا شغل و کسب و کار خود را از دست داده اند و قصد بازگشت به روستای زادگاه خود را دارند.

وی با تاکید بر اینکه مهاجرت معکوس یکی از اهداف پویش مردمی به روستا برمی گردیم است، ادامه داد: اجرای 5 هزار طرح اشتغال زایی اجتماع محور در روستا های 350 شهرستان هدف برکت برای حمایت از افراد و مشاغل آسیب دیده از کرونا در این پویش پیش بینی شده است که ایجاد 15 هزار فرصت شغلی را در روستا های کشور به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل بنیاد برکت گفت: این بنیاد برای اجرای پویش مردمی به روستا برمی گردیم 6 هزار و 750 میلیارد ریال در مناطق روستایی کشور سرمایه گذاری می نماید.

وی اعلام کرد: افرادی که به دلیل بیکاری و مسائل مالی از روستا های خود به شهر ها مراجعه نموده اند و هم اکنون متقاضی بازگشت به زادگاه خود هستند، می توانند با مراجعه و ثبت نام در اپلیکیشن برکت به آدرس app.barkat.ir شرایط خود را اعلام نمایند تا بنیاد برکت با ارائه الگوی مناسب و راهبری یک طرح اشتغال زایی در روستای مبدا، آن ها را صاحب کسب و کار مطمئن نماید.

بهره برداری از 500 طرح اشتغال زایی در مناطق روستایی

وی درباره استقبال از پویش به روستا برمی گردیم نیز اضافه نمود: از زمان انتشار فراخوان پویش تا به امروز، یک هزار و 200 تقاضا برای مهاجرت به 265 روستا از 94 شهرستان در 26 استان کشور در سامانه ثبت شده است و ثبت نام از متقاضیان همچنان ادامه دارد.

مدنی اضافه نمود: از یک هزار و 200 تقاضای ثبت شده، تا به امروز 500 طرح اشتغال زایی اجتماع محور با حجم کل سرمایه گذاری 675 میلیارد ریالی در مناطق روستایی راه اندازی شده که ایجاد شغل برای یک هزار و 500 نفر را در پی داشته است. همچنین سایر تقاضای ثبت شده هم در دست آنالیز و اهلیت سنجی است.

یاری های مومنانه با برکت همدلی

مدیرعامل بنیاد برکت اعلام کرد: بنیاد در امسال پویش مردمی برکت همدلی را نیز با هدف یاری های مومنانه در اشتغال و فراوری و تسریع در اجرای طرح های اشتغال زایی و عمرانی برگزار می نماید.

مدنی ادامه داد: ایجاد اشتغال برای آسیب دیدگان از کرونا، زنان سرپرست خانوار، کولبران، سوخت بران، خانواده زندانیان و معلولین و احداث مدارس، مسکن محرومین، مراکز درمانی و مساجد از جمله اهداف پیش بینی شده برای راه اندازی و انتشار فراخوان پویش مردمی برکت همدلی است.

وی در تشریح دلایل راه اندازی پویش برکت همدلی گفت: در سال های گذشته خیرین زیادی با توجه به اعتمادی که به بنیاد برکت داشتند برای یاری و مشارکت اعلام آمادگی می کردند و به همین دلیل، پویش برکت همدلی برای تسریع در اجرای طرح های اشتغال زایی و عمرانی طراحی شده است.

مدیرعامل بنیاد برکت در تشریح چگونگی شرکت خیرین و نیکوکاران در پویش مردمی برکت همدلی گفت: امکان حضور و سرمایه گذاری مستقیم مردم برای همراهی بنیاد برکت در ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی کشور فراهم شده است و کسانی که سرمایه و دارایی بلااستفاده ای دارند و مایل هستند از آن استفاده نمایند، می توانند با مراجعه و نصب اپلیکیشن برکت، مبلغ مورد نظرشان را به صورت بلاعوض و یا قرض الحسنه (با تضمین بازگشت سرمایه) در اختیار بنیاد قرار دهند.

در سرانجام این نشست و به وسیله ارتباط زنده ویدئویی با سه استان خراسان شمالی، لرستان و سیستان و بلوچستان 500 طرح اشتغال زایی برکت حاصل از مهاجرت معکوس کارآفرینان در مناطق روستایی به بهره برداری رسید. این طرح ها در قالب پویش مردمی به روستا برمی گردیم راه اندازی شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1048

به "60 هزار نفر با مشاغل برکت به روستاهای خود بازمی گردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 هزار نفر با مشاغل برکت به روستاهای خود بازمی گردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید