تأکید قبرس و مصر بر مقابله با ترکیه در مدیترانه

به گزارش تور انگلیس، رؤسای جمهور مصر و قبرس در یک تماس تلفنی، تفاهمنامه ترکیه با دولت وفاق ملی لیبی را تهدیدی علیه خود خواندند.

تأکید قبرس و مصر بر مقابله با ترکیه در مدیترانه

به گزارش گروه بین الملل، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و نیکوس آناستاسیادیس رئیس جمهور قبرس یونانی نشین روز پنجشنبه (دیروز) در یک تماس تلفنی گفتند که باید جلوی توافق میان ترکیه و دولت وفاق لیبی گرفته گردد.

به نوشته اسکای نیوز، دو طرف توافق ترسیم مرز دریایی میان ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی در دریای مدیترانه را غیر قانونی دانستند و رئیس جمهور قبرس یونانی نشین گفت که باید تمامی اقدامات برای توقف اجرای این توافقنامه صورت گیرد.

السیسی نیز با غیر قانونی خواندن این توافق گفت که هرگونه حضور نظامی ترکیه در لیبی، امنیت منطقه را به خطر می اندازد.

تماس تلفنی دو رئیس جمهور نشان از وضوح بیشتر جبهه بندی های شکل گرفته حول چندین بحران از جمله بحران لیبی است. در حال حاضر کشورهای مصر، امارات، عربستان سعودی و روسیه از نیروهای خلیفه حفتر و ترکیه و قطر از دولت وفاق ملی حمایت می نمایند.

در اواخر ماه نوامبر ترکیه اعلام نمود که یادداشت تفاهمی با دولت وفاق ملی لیبی (مستقر در طرابلس) جهت مشخص مناطق نفوذ دریایی بین دو کشور امضاء نموده است. همزمان یادداشت تفاهم دیگری نیز در راستای همکار های امنیتی و نظامی دوجانبه امضاء شد.

امضای این تفاهمنامه در حالی که ترکیه مشغول حفاری در آب های قبرس شمالی است، می تواند بحران میان ترکیه و قبرس یونانی را تشدید کند.

دولت های مصر و قبرس می گویند که تفاهمنامه ترکیه با دولت مستقر در طرابلس، آزادی عمل نا محدودی برای آنکارا در دریای مدیترانه در پی دارد.

ترکیه در سال های گذشته حضور نظامی خود را گسترش داده و اجرای راهبرد حضور حداکثری در منطقه را در پیش گرفته است. از شمال عراق و سوریه تا دریای مدیترانه و خلیج عدن، شاهد حضور نیروهای ترکیه ای است. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 20

به "تأکید قبرس و مصر بر مقابله با ترکیه در مدیترانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید قبرس و مصر بر مقابله با ترکیه در مدیترانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید