توصیه هایی برای حفظ سلامتی کلیه ها

به گزارش تور انگلیس، کلیه از اندامهای حائز اهمیت در بدن است که عملکرد صحیح آن برای حفظ سلامت لازم است.

توصیه هایی برای حفظ سلامتی کلیه ها

به گزارش خبرنگاران، حفظ سلامت کلیه ها برای برخورداری از شرایط جسمی مطلوب ضرورت دارد. به همین دلیل در افرادی که یکی از کلیه های خود را از دست داده اند، حفظ شرایط کلی سلامت آسان نیست. در این شرایط فرد به انجام دیالیز احتیاج پیدا می نماید.

درصورتیکه کلیه ها از سلامت برخودار نباشند، زندگی فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین، ضروری است افراد به سلامت کلیه های خود دقت داشته باشند تا کلیه ها نیز بتوانند از سلامت بدن مراقبت نمایند.

سایت pledgetimes در مطلبی به نکاتی اشاره نموده که رعایت آنها در حفظ سلامت کلیه ها حائز اهمیت است:

داشتن فعالیت بدنی و برخورداری از تناسب اندام: با برخورداری از وزن ایده آل فشار خون را می توان تحت کنترل قرار داد. شاخص توده بدنی بهترین فاکتور در کنترل وزن و حفظ سلامت است. برای داشتن جسمی سالم ضروری است روزانه 20 تا 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشیم. همچنین برخورداری از سیستم ایمنی مطلوب به حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا به انواع بسیاری از بیماریها یاری میکند.

حفظ رطوبت بدن: مصرف میزان کافی از مایعات یاری میکند تا کلیه عملکرد مطلوب خود را داشته باشد. همچنین ضروری است در کنار مصرف آب کافی از خوردن سبزیجات و میوه ها غافل نبود. هرچند توجه به این نکته اهمیت دارد که زیاده روی در مصرف مایعات توصیه نمیگردد؛ زیرا فرد را در معرض ابتلا به عارضه هیپوناترمی قرار میدهد که علت آن دفع مقادیر زیاد یون های سدیم بیش از دفع آب بدن است.

رعایت رژیم غذایی سالم: رعایت رژیم غذایی متعادل تمام مواد مغذی لازم برای عملکرد صحیح را در اختیار بدن قرار می دهد. ضروری است از مصرف مواد غذایی شور خودداری نموده و مصرف غذاهای چرب را به حداقل رساند. رعایت رژیم غذایی سالم به حفظ وزن ایده آل، بهبود سیستم ایمنی، کنترل فشار خون و پیشگیری از دیابت و بیماریهای قلبی یاری میکند.

کنترل فشار خون: یکی از عادات سالم، کنترل فشار خون در فاصله زمانی معین است. هر نوع نارسایی در مراحل اولیه قابل تشخیص و قابل درمان است. فشار خون بالا دلیل حمله قلبی و سکته مغزی است. همچنین می تواند باعث بیماری کلیه گردد.

خودداری از استعمال دخانیات: استعمال سیگار دلیل بسیاری از مسائل جسمی است که سرطان کلیه یکی از آنهاست. استعمال سیگار با کند ساختن جریان خون، بر کلیه ها اثر میگذارد. همچنین استعمال سیگار و مصرف مواد الکلی فشار خون را افزایش داده و عامل اصلی بیماری کلیوی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 771

به "توصیه هایی برای حفظ سلامتی کلیه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای حفظ سلامتی کلیه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید