خبرنگاران کرونا سومین چالش عظیم فعالان ترانزیت ایران

به گزارش تور انگلیس، مشهد- خبرنگاران- رییس کمیته ترانزیت انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی گفت: شیوع ویروس کرونا به عنوان پدیده شوم و فراگیر قرن حاضر پس از 2 مانع فضای نامساعد کسب و کار در بخش ترانزیت و تحریم های ظالمانه علیه کشور به عنوان سومین چالش عظیم فضای کسب و کار در حوزه ترانزیت مطرح است.

خبرنگاران کرونا سومین چالش عظیم فعالان ترانزیت ایران

دین محمد فیض محمدی روز دوشنبه اضافه کرد: کشورهای مختلف دنیا به تناسب شرایط اقتصادی و میزان آسیب وارده ناشی از کرونا حمایت های مختلف و جامعی را از بنگاه های اقتصادی خود، سرمایه گذاران خرد و کسب و کارهای آسیب دیده به عمل آوردند.

وی ادامه داد: همه گیری ویروس کرونا بیشترین آسیب را به بخش زنجیره تأمین کالا زده است لذا نقش حمل و نقل در تأمین کالاهای اساسی و ارزاق عمومی، داروهای مورد احتیاج، واردات کالاهای تولیدی، بخش های کشاورزی و معادن و صنایع کشور غیرقابل انکار است.

رییس کمیته ترانزیت انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی گفت: مشاغل و اصنافی که در حیطه خدمات قرار دارند در این بحران آسیب بیشتری دیده اند، حوزه حمل و نقل بین المللی و ترانزیت نیز در این گروه صنفی قرار داشته بنابراین اقتضا می نماید با توجه به شرایط سخت حاکم، این بخش از حمایت همه جانبه برخوردار شود و در این شرایط بیش از پیش احتیاجمند همدلی و همگامی حاکمیت با بخش خصوصی و مردم هستیم، در غیر این صورت باید شاهد از دست دادن فرصت ها و رویارویی با مسائل بیشتری باشیم.

وی اضافه کرد: دولتمردان باید در این رابطه گام های هوشمندانه بردارند، اهمیت اتخاذ تصمیمات و برنامه های منسجم تر برای غلبه بر اثرات بلند مدت بحران کرونا اکنون دوچندان شده است زیرا در امان ماندن از هزینه های سرسام آور روحی و اقتصادی اقدامی موثر و فوری می طلبد.

فیض محمدی ادامه داد: گرچه قبل از وقوع بحران کنونی کرونا، حوزه ترانزیت و صنعت حمل و نقل با افت و ریزش مرتب سالیانه روبرو بود ولی با بسته شدن بیشتر مرزهای بین المللی از سوی کشورهای همسایه و عدم انجام عملیات حمل و نقل، آسیب جدی به فعالان این حوزه وارد شده است و تداوم و ماندگاری شرایط کنونی، این بخش را با ورشکستگی روبرو خواهد ساخت.

وی گفت: به عنوان مثال مسدود شدن مرز بین المللی میرجاوه و بلاتکلیفی رانندگان، نگرانی شرکت ها و صاحبان کالا از زیان وارد شده، محموله و کانتینرهای تخلیه نشده، حق توقف و دیرکرد ارزی و ریالی کانتینرهای خطوط خارجی و داخلی، دپوی کانتینرها در بنادر و هزینه های مضاعف انبارداری و تصاعدی دموراژ کانتینرها شرایط را بسیار پیچیده و نگران کننده کرده است.

رییس کمیته ترانزیت انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی اضافه کرد: حال بعد از گذشت بیش از 2 ماه و باز شدن محدود مرز هنوز صدها کامیون در صف انتظار خروج از مرز و تخلیه کالا می باشند و این موضوع موجب اختلاف بسیار بین رانندگان، صاحبان کالا و شرکت های حمل و نقل و افزایش بدهی به خطوط کشتیرانی شده و اتکا به قاعده فورس ماژور هم در این گیر و دار موثر واقع نشده است.

وی ادامه داد: توقف ها با توجه به هزینه های سنگین نرخ کامیون در کشور نسبت به کشورهای منطقه روزانه هزینه ای معادل 50 تا 70 دلار برای مالکان کامیون ها به بار آورده و مجموعه تلاشگر این صنف را زمین گیر و مقروض کرده است.

فیض محمدی گفت: با توجه به خطر رکود و تعطیلی شرکت ها هم اکنون بیشترین دغدغه حفظ نیروهای انسانی با تجربه و آموزش دیده و جبران بخشی از حقوق و دستمزد کارکنان آنها می باشد.

وی در مورد راه چاره برون رفت از این بحران اضافه کرد: در جهت کاهش این آسیب ها، امروز بیش از هر زمانی نقش دیپلماسی فعال و سازنده در سطح عالی برای بازگشایی حداکثری مرزهای بین المللی با رعایت پروتکل های بهداشت دنیای بسیار ضروری و احتیاجمند اقدام آنی و فوری است، از جمله این حمایتها می توان به معافیت های اقتصادیاتی و استمهال بدهی های بانکی اشاره نمود.

رییس کمیته ترانزیت انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی ادامه داد: بخش های مختلف حمل و نقل، انجمن ها و تشکل های مرتبط با حوزه حمل و نقل بین المللی نیز باید در راستای وظایف ملی، اجتماعی و حرفه ای خود در جهت کاهش زیان های وارده از شیوع کرونا گام بردارند که برای تحقق این امر احتیاجمند همکاری تنگاتنگ و خیرخواهانه هستند.

تا به امروز 154 هزار و 445 نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 81 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به هفت هزار و 878 نفر رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 398

به "خبرنگاران کرونا سومین چالش عظیم فعالان ترانزیت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا سومین چالش عظیم فعالان ترانزیت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید