کاهش محسوس حوادث ناشی از کار در ایران

به گزارش تور انگلیس، خبرنگاران- بر اساس اعلام وزارت کار حوادث ناشی از کار در سال گذشته 15درصد کاهش یافته و به ازای هر 100هزار نفر کمتر از 5 نفر فوتی ثبت شده است.

کاهش محسوس حوادث ناشی از کار در ایران

به گزارش خبرنگاران، حوادث ناشی از کار به حوادثی گفته می گردد که در حین انجام وظیفه یا مواقعی اتفاق بیفتد که نیروی کار در کارگاه یا ساختمان و محوطه آن مشغول انجام کار باشد.

یکی از تبعات سوء رشد تکنولوژی در جوامع بشری، بروز حوادث مختلف از جمله حوادث ناشی از کار و بیماری های شغلی است که همه ساله تعداد بی شماری از نیروهای انسانی را در واحدهای صنعتی و تولیدی دچار مسائل فراوان می نماید.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی می گوید: میزان حوادث ناشی از کار در سال گذشته 15 درصد کاهش یافته، به ازای هر 100 هزار نفر کمتر از 5 نفر فوتی ثبت شده و میزان جراحتها نیز به ازای هر صدهزار نفر کمتر از 63 نفر بوده است.

او از تشکیل 3500 خانه بهداشت کارگری در واحدهای تولیدی 50 تا 500 نفری خبر داده و می گوید: بالا بردن سطح آگاهی بهداشتی و ارزیابی شرایط بهداشت جسمی و روحی کارگران توسط خانه های بهداشت صورت می گیرد و در حوزه فنی و ایمنی نیز بازرسانی از سوی وزارت کار به جهت حفظ مسایل ایمنی کارگران در اختیار آنها قرار می گیرد.

طبق قانون، مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و بازرسان کار مطابق ماده 96 قانون کار، به عنوان ضابطین قضایی وظیفه دارند برابر آیین نامه ها و مقررات مربوطه به وظایف خود عمل نمایند.

بر اساس بازرسی های انجام گرفته از کارگاههای مشمول قانون کار توسط اداره بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 1398 تعداد آسیبهای شغلی ثبت شده مشمولین قانون کارنسبت به سال قبل از آن کاهش 2.5 درصدی داشته است.

وزارت کار علیرغم کمبود تعداد بازرسان کار، کوشش نموده تا میزان حوادث کار و آسیب های شغلی در حد استانداردهای سازمان جهانی کار حفظ گردد.

حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با ایسنا می گوید: وزارت کار از جمله دستگاههایی بود که از همان ابتدای شیوع کرونا در راستای حفظ و صیانت از نیروهای انسانی شاغل درکارگاههای کشور، مسئولیت تشدید بازرسی در کارگاههای مشمول قانون کار را برعهده گرفت و بازرسان کار با اولویت مقابله با کرونا، نظارت بر کارگاهها را افزایش دادند.

او با اشاره به انجام سالانه بیش از 400 هزار فقره بازرسی از کارگاهها می گوید: بازرسان کار به منظور رعایت نکات ایمنی در کارگاهها، تحویل تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی به کارگران توسط کارفرمایان را با جدیت در دستور کار قرار دادند. وزارت کار در بحث رعایت مسایل مربوط به حفاظت ایمنی در کارگاهها اهتمام بسیاری داشته و تامین تجهیزات حفاظت فردی در کارگاهها، تشدید بازرسی از کارگاه ها با اولویت مقابله با کرونا و اصلاح آیین نامه های حفاظت فنی از جمله اقدامات وزارت کار بوده است.

معاون وزیر کار در عین حال با اشاره به پایین بودن آمار حوادث کار در کشور می گوید: در مقایسه با کشورهای دیگر شرایط قابل قبولی در بحث حوادث کار داریم به نحوی که نرخ حوادث کار در ایران 5.5 درصد است و اهتمام بازرسان کار باعث شده تا نرخ حوادث کار در کشور در همین سطح حفظ گردد.

بر اساس اعلام کارشناسان بیشترین آمار تلفات نیروی کار و ارقام و اعداد حوادث ناشی از کار متعلق به حوادث ساختمانی و پس از آن بخش معدن است.

حوادث شغلی به هر صورت و درجه ای که باشد برای کارگر، کارفرما و جامعه زیان های مالی بسیاری در بردارد که هزینه های درمانی، خسارت ناشی از توقف کار به دلیل حادثه و خسارات پرداختی در صورت از کارافتادگی از جمله آنها به شمار می رود.

به گزارش ایسنا، مطابق ماده 60 قانون تامین اجتماعی چنانچه کارگر به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده دار انجام ماموریتی باشد و حادثه ای برای وی رخ دهد، حادثه ناشی از کار محسوب شده و کارگر حق بهره مندی از تمام مزایای مندرج در قانون کار و قانون تامین اجتماعی را دارد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 924

به "کاهش محسوس حوادث ناشی از کار در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش محسوس حوادث ناشی از کار در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید