درخواست اروپایی ها از آمریکا برای تاخیر در فرایند خروج از افغانستان

به گزارش تور انگلیس، روزنامه آمریکایی به نقل از مقام های این کشور گزارش داد متحدان اروپایی واشنگتن در ناتو از آن خواسته اند به منظور هماهنگی و پشتیبانی بیشتر، فرایند خروج از افغانستان را به تاخیر بیندازد.

درخواست اروپایی ها از آمریکا برای تاخیر در فرایند خروج از افغانستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به گفته مقام های آمریکایی، متحدان اروپایی آمریکا این کشور را تحت فشار قرار داده اند تا فرایند خروج ازافغانستانرا به منظور فراهم شدن زمان و همچنین هماهنگی و پشتیبانی بیشتر برای خروج، کُند نموده و به تاخیر بیندازد. مقام های آمریکایی پیشتر گفته بودند فرایند خروج می تواند تا چهارم ژوئیه (13 تیر) تکمیل گردد.

روزنامه وال استریت ژورنال در ادامه، گزارش داده مقام های آمریکایی تاخیر دو هفته یا بیشتر برای تامین خواسته متحدان را پذیرفته اند. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ماه میلادی گذشته دستور داد خروج کامل تا قبل از 11 سپتامبر (20 شهریور) انجام گردد، گرچه مقام های نظامی گفته اند می توانند فرایند خروج را تا تابستان کامل نمایند.

در همین حال، به گفته منابعوال استریتژورنال، مسئله دیگر این است که ترکیه که سال هاست امنیت فرودگاه کابل را تامین نموده، به آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفته که نیرو های این کشور هم ممکن است افغانستان را ترک نمایند.

این مقام ها گفتند خروج احتمالی ترکیه بعد از آن که ابتدا قصد داشت تا پس از خروج نیرو های ائتلاف بماند، می تواند باعث گردد بعضی کشور های غربی برنامه های خود درباره باز نگه داشتن سفارتخانه هایشان در کابل را با توجه به عدم حضور نیرو های بین المللی در فرودگاه بین المللی حامد کرزی، مورد بازبینی قرار دهند.

طبق این گزارش، نگرانی های ابراز شده از سوی متحدان اروپایی آمریکا چالش های مقام های این کشور که قصد خروج سریع از افغانستان در عین هماهنگی با بسیاری از شرکا را دارند، تشدید نموده است. این در حالی است که ائتلاف ناتو تحت راهنمایی آمریکا که بیش از بیست کشور در آن مشارکت دارند، مدت هاست کوشش نموده به وعده ورود با هم و خروج با هم متعهد بماند.

اگر ترکیه تصمیم بگیرد افغانستان را ترک کند، سفارت های غربی احتمالاً مجبور خواهند شد برنامه ها را برای حفظ هیأت های دیپلماتیک خود حتیبه صورتمحدود مورد آنالیز مجدد قرار دهند. حضور پیمانکاران بین المللی می تواند جایگزینی برای تامین امنیت فرودگاه باشد، اما بعید است بدون نیرو های نظامی در این کار پیروز گردد.

پیشتر لوید آستین وزیر دفاع آمریکا پنجشنبه شب در اشاره به برنامه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان مدعی شد نیرو های افغانستانی بدون حمایت نیرو های آمریکایی در روبروه با خیزش مجدد طالبان با چالش روبرو خواهند شد.

از سوی دیگر، مارک مایلی رئیس ستاد ارتش آمریکا نیز در همین نشست خبری گفت این احتمال وجود دارد که ارتش آمریکا، آموزش نیرو های نظامی افغان را در سایر کشور ها ادامه دهد.

مایلی اضافه نمود، برای پشتیبانی از نیروی هوایی افغانستان که برای نگه داری، تعلیم و تعمیرات به حضور آمریکا متکی است، چاره ای اندیشیده نشده است.

رئیس ستاد ارتش آمریکا در ادامه گفت، یاری های آمریکا ممکن است همچنان از خارج از افغانستان ادامه یابد، اما این گزینه نیز وجود دارد که بعضی از قرارداد ها به طرف های افغان واگذار گردد.

در همین حال، دومین پایگاه نظامی نیرو های خارجی تحت عنوان مایک اِسپن روز چهارشنبه به نیرو های ارتش افغانستان واگذار شد. این کمپ در منطقه مسئولیت تیپ 209 ارتش شاهین افغانستان واقع شده است. پیش از این پایگاه آنتونیک در تیپ 215 ارتش میوند در ولایت هلمند از سوی نیرو های آمریکایی به نیرو های افغان واگذار شده بود.

فرایند خروج نظامیان خارجی از افغانستان در اول ماه مه رسما شروع شد. قرار است بیش از 9000 نیروی خارجی تا 11 سپتامبر افغانستان را ترک نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 980

به "درخواست اروپایی ها از آمریکا برای تاخیر در فرایند خروج از افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست اروپایی ها از آمریکا برای تاخیر در فرایند خروج از افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید