دولت عربستان از سعد الجبری به اتهام اختلاس شکایت کرد

به گزارش تور انگلیس، منابع از شکایت 10 شرکت دولتی عربستان سعودی به دادگاهی در کانادا علیه افسر سابق سازمان اطلاعات این کشور به اتهام اختلاس خبر دادند.

دولت عربستان از سعد الجبری به اتهام اختلاس شکایت کرد

درگاه خبری میدل ایست آی در گزارشی گفت که 10 شرکت متعلق به مجموعه تحکم للاستثمارات که متعلق به صندوق ثروت حاکمیت پادشاهی سعودی به رهبری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی است از سعد الجبری، افسر سابق سازمان اطلاعات این کشور در دادگاهی در کانادا شکایت کردند.

طبق این گزارش، این شرکت ها مدعی شده اند که الجبری میلیاردها دلار اختلاس کرده است.

در این دادخواست ادعا شده است که الجبری با محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان سعودی در دریافت 1.2 میلیارد وجوه اختلاس شده تبانی کرده است و بن نایف به صورت غیرقانونی مبلغی حدود 55 میلیون دلار به الجبری داده است.

این پرونده حقوقی همچنین شامل مسائل مختلفی در رابطه با درآمد غیر قانونی الجبری از جمله؛ 26 ملک در عربستان سعودی به ارزش بیش از 43 میلیون دلار و همچنین دو هتل پنج ستاره در بوستون و املاک و مستغلات مختلف تحت مالکیت وی در کانادا است.

طبق این گزارش، دادگاه کانادا نیز حکم مسدود کردن دارایی های مالی الجبری را در سراسر جهان صادر کرد و از وی خواست که درباره اموال و دارایی اش به دادگاه توضیح دهد.

این در حالی است که خانواده الجبری تمامی این ادعاها و اتهامات را رد کرده و تأکید کردند که این اقدام در راستای سرپوش گذاشتن بر مسائل حقوق بشر در عربستان از سوی بن سلمان صورت گرفته است.

شکایت از الجبری شکل تازه ای به دعوای قضایی میان او و بن سلمان خواهد داد.

الجبری پیشتر از ولیعهد عربستان به دستگاه قضایی آمریکا شکایت و وی را به تشکیل تیمی برای قتلش در شهر بوستون آمریکا در سال 2017 و به کارگیری جاسوسان مخفی در آمریکا برای تعقیب وی متهم کرد.

براساس این شکایت، دو هفته بعد از ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی محمد بن سلمان تیمی را برای ترور الجبری در کانادا بعد از شکست تلاش های قبلی اش اعزام کرد. همچنین محمد بن سلمان از الجبری خواسته بود ظرف 24 ساعت به عربستان بازشود وگرنه کشته خواهد شد.

پیشتر دادگاه فدرال در واشنگتن دستور احضار قضایی محمد بن سلمان درباره پرونده تلاش برای ترور الجبری را صادر کرده بود.

الجبری پیش از این مشاور محمد بن نایف، ولیعهد سابق و برکنار شده عربستان بود و به عنوان هماهنگ کننده اصلی عربستان با دستگاه های اطلاعاتی غرب فعالیت می کرد.

چهار دهه کار اجباری الجبری در وزارت کشور عربستان باعث شده است که وی نسبت به بسیاری از موضوعات حساس در داخل و خارج از این کشور مطلع باشد و او می داند که اسرار پادشاهی عربستان کجا دفن شده است.

علی رغم اینکه الجبری هیچ گاه علناً منتقد محمد بن سلمان نبوده است اما مشکل بن سلمان با او به این دلیل است که وی پیشتر هم پیمان محمد بن نایف، رقیب اصلی بن سلمان بوده است.

سعد الجبری در سال 2017 پیش از آنکه محمد بن نایف تحت اقامت اجباری قرار بگیرد و محمد بن سلمان جانشین او شود، از عربستان به آلمان فرار کرد.

او پس از یک اقامت کوتاه در آلمان٬ تابستان 2017 به آمریکا رفت اما به این دلیل که در سایه ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این کشور احساس امنیت نمی کرد، نوامبر همان سال به کانادا فرار کرد.ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 811

به "دولت عربستان از سعد الجبری به اتهام اختلاس شکایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت عربستان از سعد الجبری به اتهام اختلاس شکایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید