راه های مقابله با استرس را بشناسید

به گزارش تور انگلیس، خبرنگاران: در اینکه امروزه زندگی دارای فراز و نشیب های اجتناب ناپذیری است که میزان استرس را به مراتب در افراد افزایش می دهد شکی نیست. دنیای پر اتفاق این روز ها که هر روز ما را با اخباری باورنکردنی و استرس زا روبه رو می نماید باعث می گردد استرس به عنوان بخشی ثابت در وجود ما نهادینه گردد. این در حالی است که در صورت کنترل آن می توان تا حدودی در برابر استرس مقاومت کرد و از همیشگی بودن آن اجتناب نمود.

راه های مقابله با استرس را بشناسید

طبیعی است که ما نمی توانیم تمامی شرایط و اتفاقات را کنترل کنیم، اما با کنترل استرس در درون خود می توانیم تا حد بسیار زیادی به روحیه و زندگی خود یاری کنیم. با توجه به تمامی این حرف ها در این مطلب همراه شما هستیم تا به موضوع راه های مقابله با استرس بپردازیم و خود را از این معضل خطرناک رهایی بخشیم.

عوارض و خطرات ناشی از استرس

همه ما می دانیم که استرس می تواند عوارض بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد، مسائلی که روح و جسم ما را به خود درگیر نموده و جریان زندگی مان را نیز مختل می سازد. یکی از مهم ترین عوارض استرس این است که شما تمرکز ذهنی خود را از دست می دهید و ذهنی آشفته پیدا می کنید. به همین دلیل هم هست که عملکرد ذهنی تان ضعیف شده و قادر به انجام درست کار ها نخواهید بود. به طور کلی در فرآیند پاسخ به استرس در بدن سوخت کمی برای بدن باقی می ماند و این موضوع نیز می تواند باعث بروز وقفه در عملکرد انتقال دهنده های عصبی مغز گردد. به همین دلیل هم هست که غالباً در زمان استرس نمی توانید بر یادگیری و یا مطالعه تمرکز کافی را داشته باشید.

یکی دیگر از عوارض رایج و همه گیر استرس بروز بیماری های قلبی است. وجود استرس در افراد موجب می گردد که ضربان قلب افزایش یافته و رگ های قلبی تنگ تر شوند. همین موضوع نیز می تواند ضرب آهنگ قلب را تحت تأثیر قرار داده و مسائل بسیاری را به همراه داشته باشد. معمولاً افرادی که دچار چنین مسائلی می شوند با افزایش فشار خون، غلظت خون، تخریب لایه درونی رگ و... نیز روبه رو خواهند شد.

از دیگر عوارض اجتناب ناپذیر استرس کاهش کارایی و تضعیف سیستم ایمنی بدن است. دلیل آن هم این است که در زمان استرس، بدن بر این باور است که باید با خطراتی آنی مقابله کند و در نتیجه نیز مبارزه با عفونت ها و میکروب ها را در اولویت کاری خود قرار نمی دهد. در نتیجه سیستم ایمنی تضعیف شده و در مبارزه با بیماری ها به مراتب ضعیف تر عمل خواهد نمود.

یکی دیگر از عوارض ناشی از استرس این است که فرآیند فیزیولوژیک بدن تا حدودی متوقف شده و یا با اختلال هایی روبه رو می گردد. به همین دلیل هم هست که کاهش جریان خون در پوست و یا سایر موارد رخ می دهند. در نتیجه نیز مسائلی همچون پیری زودرس بروز پیدا می نمایند. علاوه بر پیری در ظاهر، کاهش عملکرد سد خونی مغز که ناشی از استرس خواهد بود می تواند بروز زوال عقل و آلزایمر نیز مؤثر باشد. به همین دلیل هم هست که سن فیزیولوژیکی افرادی که به استرس مزمن مبتلا هستند با سن طبیعی آن ها بسیار متفاوت خواهد بود.

اما وجود استرس در بدن به همین جا ختم نمی گردد. بروز استرس در افراد می تواند در ایجاد اضافه وزن و یا مسائل گوارشی نیز تأثیرگذار باشد. به همین دلیل هم هست که نفخ، یبوست، درد های شکمی، اسهال، ترش کردن و یا سندرم روده تحریک پذیر از معضلاتی هستند که پس از بروز استرس در افراد دیده می شوند. در کنار تمامی این موارد در صورت وجود استرس مزمن، زخم معده و ورم روده نیز از دیگر عوارض گوارشی به شمار خواهند آمد.

علاوه بر تمامی مسائل و عوارضی که تا به اینجا اشاره کردیم کاهش فعالیت جنسی و باروری، ریزش شدید مو و یا دندان، فراهم سازی مقدمات اعتیاد و... نیز از دیگر عوارض ناشی از استرس خواهند بود.

راه های مقابله با استرس

با توجه به تمامی مسائل و عوارض ناشی از استرس وقت آن می رسد که به طور مصمم تری در مقابل این معضل خطرناک بایستیم و آن را مهار کنیم. به طور کلی برای مقابله با استرس مسائل و راه های بسیاری وجود دارد که می تواند پیش روی شما قرار بگیرند.

یکی از مهم ترین راه های مقابله با استرس این است که به روش خودتان، آرامش را به خود بازگردانید. برای این کار هم پیش از هر چیز باید با روحیات خود آشنا باشید، ورزش کردن، پیاده روی، هنر، آشپزی و... روش های مختلفی هستند که هر کدام می توانند برای افراد متفاوتی مؤثر باشند. مهم این است که شما بتوانید با توجه به روحیات خود به سراغ آن ها بروید.

یکی دیگر از روش های مقابله با استرس مدیتیشن است. به طور کلی مدیتیشن باعث می گردد که به خوبی نفس بکشید و دم و بازدم خوبی داشته باشید. با یاری این راه حل احساسات منفی و استرس را از وجود خود دور می کنید و ذهن آرام و پاکی را برای خود به ارمغان خواهید آورد.

یکی دیگر از راه هایی که می تواند رد مقابله با استرس تأثیر بسیار زیادی داشته باشد این است که خود را از عوامل و محیط های استرس زا دور کنید. برای مثال از قرارگیری در جمع افرادی که دائماً اخبار بد را مرور می نمایند دوری کنید، اخبار منفی و استرس زا را تا جای ممکن پیگیری نکنید و. با این کار می توانید آرامشی نسبی را برای خود فراهم آورید.

داشتن خواب کافی نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل مؤثر در مقابله با استرس شناخته می گردد. با این کار می توانید انرژی موردنیاز در طول روز را برای خود فراهم کنید و در طی روز نیز با انرژی و توان بیشتری به مقابله با استرس بپردازید. به خاطر داشته باشید که بدن شما در خواب کاملاً ریست شده و تمامی علت های استرس زا را غیرفعال می نماید. در نتیجه با خواب کافی می توانید در مقابل استرس مقاوم تر باشید.

علاوه بر تمامی این ها توصیه می کنیم که به سراغ موسیقی های آرام بخش بروید و با یاری آن ها تا جای ممکن استرس را از وجود خود دور کنید. موسیقی همواره به عنوان یکی از بهترین راه های کسب آرامش و مقابله با استرس شناخته می گردد. اما در این میان باید دقت کنید که به سراغ چه نوع و سبکی از موسیقی می روید. به خاطر داشته باشید که در این زمان شما لازم دارید که با یاری موسیقی استرس را از خود دور کنید. به همین دلیل هم سعی کنید که تا جای ممکن از شنیدن موسیقی های استرس زا و پرهیجان دوری کنید و به سراغ موسیقی های آرام بخش بروید تا آرامش خود را مجدداً باز یابید.

توصیه می کنیم که حتی در اوج مسائل و استرس ها نیز رویا های خود را نباید فراموش کنید. اگر ذهنتان آن قدر درگیر است که از رویاهایتان دور مانده اید هر چه سریع تر فکری به حال خود کنید و رویاهایتان را بازیابید. به خاطر داشته باشید که توجه به رویا ها و مرور آن ها باعث می گردد که در وهله اول در رابطه با رسیدن به اهداف خود مصمم تر باشید و بعد از آن در مقابل استرس مقاوم تر باشید و به خوبی از پس آن برآیید.

منبع: برترین ها
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 500

به "راه های مقابله با استرس را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مقابله با استرس را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید