لبنان، استعفای حریری و اعلام گزینه جدید نخست وزیری از سوی اکثریت مجلس

به گزارش تور انگلیس، بعد از اینکه سعد حریری از تشکیل دولت لبنان استعفا داد، فراکسیون اکثریت پارلمانی این کشور نامزد خود برای نخست وزیری آینده را بیان کرد.

لبنان، استعفای حریری و اعلام گزینه جدید نخست وزیری از سوی اکثریت مجلس

به گزارش گروه بین الملل تور انگلیس به نقل از رسانه های لبنانی، سعد حریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان عصر دیروز چهارشنبه کناره گیری رسمی خود برای معرفی به عنوان نخست وزیر آینده این کشور را خاطرنشان کرد. این در حالی بود که لبنان از دو ماه پیش شاهد تظاهرات مردمی گسترده در اعتراض به اوضاع سیاسی و مالی و فساد موجود در کشور است.

وی در حساب خود در شبکه توییتر خاطرنشان کرد که بعد از مواضعی که طی روزهای گذشته در مورد معین وی به عنوان نخست وزیر آینده لبنان مطرح شد و معین است که این مواد قابل تغییر نیست، وی نامزد تشکیل دولت آینده نخواهد شد.

طی روزهای گذشته عربستان سعودی و آمریکا کوشش زیادی برای جلوگیری از نخست وزیری سعد حریری انجام دادند، در همین رابطه سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی که اعلام نموده بود از نخست وزیری حریری حمایت می نماید، با تغییر موضع ناگهانی، او را رد کرد تا دور اخیر رایزنی های مجلسی که قرار بود دوشنبه گذشته برگزار گردد، بار دیگر به تعویق می افتد.

حریری در عین حال اصرار داشت که نشست های مجلسی که قرار بود پنج شنبه برگزار گردد، به هیچ وجه تعطیل نگردد و خاطرنشان کرد که به دنبال ملاقات با فراکسیون مجلسی المستقبل در روز پنج شنبه است تا موضع خود را در مورد تشکیل دولت آینده اعلام کند.

بعد از محمد الصفدی و سمیر الخطیب که از این یک روز قبل از برگزاری رایزنی های الزام آور مجلسی از نامزدی برای نخست وزیری کناره گیری نموده بودند، حریری سومین فرد است و به این ترتیب فضای سیاسی لبنان با پیچیدگی بیشتری روبرو خواهد شد.

استقبال باسیل از استعفای حریری

جبران باسیل وزیر خارجه دولت مستعفی لبنان گفت که موضع سعد حریری نخست وزیر مستعفی را درباره اعلام اینکه وی نامزد پست نخست وزیری نمی گردد، ارج می نهم.

المیادین گزارش داد که جبران باسیل اضافه کرد: امیدوارم حریری بر اساس جایگاهی که دارد، یک شخصیت مورد اعتماد را برای تشکیل دولتی برخوردار از اعتماد مردم معرفی کند.

خبرنگار المیادین خاطرنشان کرد که فراکسیون المستقبل (تحت رهبری سعد حریری) تمایل دارد که در مشورت های فردا هیچ فردی را برای تشکیل دولت معرفی نکند.

بیانیه حزب الله و امل در مورد تحولات لبنان

دیشب همچنین دو جنبش شیعی حزب الله و امل بیانیه ای را در مورد تازه ترین رویدادهای سیاسی و امنیتی لبنان به ویژه حوادثی همچون تخریب اموال عمومی و رفتارهای آشوبگرانه در بیروت و دیگر شهرهای این کشور منتشر کردند.

در این بیانیه که پس از نشست چهارشنبه شب شماری از فرماندهان این دو جنبش شیعی در بیروت صادر شد، به موارد زیر اشاره شده است:

 • هرگونه تعرض و توهین به مقام ها و رهبران دینی و تاریخی و شخصیت های ملی که نمادهای بزرگ مردم لبنان به شمار می فرایند، محکوم است.
 • ما نسبت به تداوم فعالیت های آشوبگرانه و صحنه های خشونت آمیز و اعلامیه هایی که مردم را علیه یکدیگر تحریک می نماید و باعث ایجاد فتنه در مناطق مختلف می گردد، هشدار می دهیم. جوانان را از ویدیوهایی که در فضای مجازی منتشر و باعث از بین رفتن امنیت و ایجاد آشوب می گردد، برحذر می داریم و مردم، مقامات و رهبران را به هوشیاری، تعقل و تدبر در مورد پیامد و عاقبت چنین رفتارهایی دعوت می کنیم.
 • ما همه مردم به خصوص هواداران جنبش های امل و حزب الله را به آگاهی و دنبال نکردن شایعه ها دعوت می کنیم که ترویج آن ها باعث ایجاد فتنه بین لبنانی ها می گردد.
 • ما از نیروهای نظامی و امنیتی می خواهیم با عاملان حوادث آشوبگرانه و هر نوع تجاوز به اموال عمومی و خصوصی و بستن راه ها و توهین به عابران با قاطعیت و به شکل مناسب برخورد نمایند.

  پیش از این نیز نبیه برّی رئیس مجلس لبنان و رهبر جنبش شیعی امل نسبت به افزایش شعارهای خطرناک مذهبی و طایفه ای از طرف نفوذی ها در لبنان هشدار داد و تاکید نمود: هیچ گونه حمایت سیاسی، قضایی و سازمانی برای کسانی که وحدت و امنیت ملی لبنان را به خطر می اندازند، وجود ندارد.

  گزینه جدید نخست وزیری لبنان بعد از استعفای حریری

  المیادین گزارش داد که بعد از استعفای سعد حریری از تشکیل دولت منابع سیاسی و رسانه ای خاطرنشان کردند که اکثریت نمایندگان مجلس لبنان، حسان دیاب وزیر پیشین لبنانی را برای نخست وزیری و تشکیل کابینه جدید لبنان پیشنهاد نموده اند.

  در این گزارش تعداد نمایندگانی که خواهان نخست وزیری دیاب هستند، بیش از هفتاد و پنج نفر برآورد شده است. این منابع تاکید نمودند جریان آزاد ملی، جنبش امل، حزب الله، حزب القومی، المرده و گفتمان مشورتی [لقاء التشاوری] از هواداران انتخاب حسان دیاب به نخست وزیری لبنان هستند. حسان دیاب وزیر پیشین آموزش و پرورش و سیاستمداری میانه رو است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 8

به "لبنان، استعفای حریری و اعلام گزینه جدید نخست وزیری از سوی اکثریت مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، استعفای حریری و اعلام گزینه جدید نخست وزیری از سوی اکثریت مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید