ماه سردِ تلخ برای کولبران

به گزارش تور انگلیس، 10 روز اخیر، روز هایی تلخ و پرحادثه برای کولبران نواحی شمال غرب و غرب کشور بود.

ماه سردِ تلخ برای کولبران

به گزارش اعتماد، طی 10 روز اخیر، 9 کولبر که از معابر غیررسمی در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه تردد کرده اند، به دلیل انفجار مین، شلیک مرزبانی و وقوع کولاک و بهمن در نوار مرزی، دچار حادثه شده اند.

روز های شلوغ از اخبار تلخ

بنا به اعلام منابع آگاه، روز 18 دی ماه، عثمان محمدی؛ کولبر 40 ساله و از اهالی روستای حشمیر از توابع شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه، حین کولبری در مرز شوشمی در نوار مرزی نوسود (استان کرمانشاه) پا روی مین ضد نفر گذاشت که در پی انفجار مین، از ناحیه پا به شدت مجروح و دچار قطع عضو شد.

3 روز بعد، روز 21 دی ماه، در پی انفجار مین ضد نفر در همین منطقه مرزی، یک کولبر از اهالی جوانرود، حین کولبری زخمی شد.

طبق اعلام منابع آگاه، یاسر صحرایی؛ کولبر مجروح و از ساکنان روستای کولسه از توابع شهرستان جوانرود بود که پس از جراحت شدید از ناحیه پا، جهت مداوا به مراکز درمانی پاوه منتقل شد.

غروب 24 دی، در پی شلیک مرزبانی به سمت کولبرانی که در نوار مرزی کیله استان کردستان، در حال تردد از معبر غیررسمی بودند، مهران رحمانی؛ کولبر 24 ساله جان خود را از دست داد و دو کولبر دیگر؛ ابراهیم رحمانی و هاوری احمدی هم زخمی شدند.

طبق اعلام این منابع آگاه، کولبران جانباخته و مجروح، اهل روستا های منیجلان و کیله؛ از روستا های توابع شهرستان بانه بوده اند.

یک روز پس از این اتفاق؛ روز 25 دی هم عثمان رسولی؛ کولبر دیگری از اهالی بانه، حین کولبری و در معبر غیر رسمی از نوار مرزی ارداب در پی شلیک مرزبانی زخمی شد که برای مداوا به بیمارستان صلاح الدین ایوبی بانه منتقل شد.

اما تلخ ترین حادثه ای که بار دیگر نظر ها را به سمت زندگی پرمشقت کولبران جلب کرد، مفقود شدن سه کولبر در نوار مرزی ایران و ترکیه است.

در حالی که منابع آگاه خبر دادند با گذشت 4 روز از مفقودی این هموطنان، نه تنها هیچ خبر امیدوار کننده ای درباره پیدا شدن کولبران به دست نیامده، وخامت شرایط جوی در ساعات آینده روز 27 دی ماه در این منطقه کوهستانی از نوار مرزی شمال غرب کشور، هر گونه احتمال زنده ماندن مفقودان را به صفر نزدیک خواهد کرد.

غروب پنجشنبه و در شرایطی که سازمان هواشناسی نسبت به وخامت شرایط جوی در این استان سردسیر و نواحی مرزی استان هشدار داده بود، سه کولبر که از مرز ایران گذر کرده و به روستا های مرزی ترکیه رفته بودند، در زمان بازگشت، در برف و کولاک دره مرزی بنار مفقود شدند.

طبق اعلام منابع آگاه، بارزان میهنی، اسعد سیدانی فرد و بهلول سیدانی فرد؛ از ساکنان روستای باوان از توابع منطقه مرگور ارومیه، از ساعات پایانی پنجشنبه، هیچ تماسی با خانواده خود برقرار نکرده اند.

یک منبع آگاه گفت که ساعاتی بعد از دریافت خبر مفقودی این کولبران، عملیات جست وجوی امدادی با کمک امدادگران هلال احمر و مردم محلی، در منطقه مرزی آغاز شده، اما عصر دیروز، خبرگزاری ایلنا گزارش داد که به دلیل شرایط جوی موجود و بارش سنگین برف در منطقه سیلوانا - آذربایجان غربی- عملیات جست وجوی کولبران مفقود، متوقف شده است.

محمدامین یوسفی، از اعضای گروه کوهنوردی بینار زیوه و یکی از جست وجوگران حاضر در منطقه گفت: از روز جمعه نیرو های مردمی و کوهنوردان آشنا به منطقه به همراه نیرو های هلال احمر برای جست وجوی این 3 نفر راهی منطقه شده اند، اما تا به امروز هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

شرایط جوی منطقه به حدی نامساعد بوده که نتوانستیم از محدوده دره بینار و ارتفاعات آن فراتر برویم و به همین دلیل برای جلوگیری از یک فاجعه خطرناک تر تمام نیرو ها را بازگشت دادیم تا به محض بهتر شدن شرایط آب وهوایی، دوباره به جست وجو بپردازیم.

در حالی که هشدار دیروز سازمان هواشناسی، تداوم بارش برف و کولاک و خطر وقوع بهمن در نواحی مرزی استان آذربایجان غربی بود، این کوهنورد امدادگر خطاب به گروه های مردمی راهی منطقه و نیرو های محلی هشدار داد که به دلیل شرایط جوی نامناسب و کولاک برف در منطقه سیلوانا، بدون هماهنگی با نیرو های امدادی و فعال، هیچگونه اقدامی جهت جست وجو یا عزیمت به ارتفاعات انجام ندهند.

یک منبع آگاه هم ضمن اعلام اینکه طی سه روز گذشته و طی ساعت ها جست وجو در نوار مرزی، هیچ نشانه ای از مفقودان پیدا نشده، درباره تاثیر شرایط جوی منطقه بر عملیات امدادی و افزایش احتمال مرگ مفقودان به دلیل شدت یافتن برودت و وخامت جوی گفت: تا عصر دیروز (یکشنبه) دمای هوای منطقه به 8 درجه زیر صفر رسید.

و طبق هشدار هواشناسی، از بامداد امروز، دمای هوا در ارتفاعات مرزی به 18 درجه منفی صفر کاهش یافته است. سرمای هوا در این منطقه و خطر سقوط بهمن، عواملی است که هرگونه امید برای زنده یابی مفقودان را منتفی می کند.

منطقه مفقود شدن این کولبران، دره مرزی در خاک ترکیه است که منطقه ای بهمن خیز است چنانکه دیروز 8 بار در این منطقه بهمن سقوط کرده است.

منطقه مفقودی بارزان، اسعد و بهلول؛ کولبران روستانشین نوار مرزی ایران و ترکیه، همان منطقه مفقودی و مرگ 5 کولبر ساکن روستای کوران آذربایجان غربی است.

روز های پایانی دی 1399، خبر مفقودی و دفن 5 کولبر کوران منتشر شد و درحالی که منابع محلی، با در نظر گرفتن شدت برودت هوا و منطقه سقوط بهمن (روستای مرزی دریشک واقع در خاک ترکیه) هیچ احتمالی برای زنده ماندن کولبران متصور نبودند.

عملیات جست وجو، 8 روز ادامه داشت تا اینکه روز 6 بهمن و بعد از پیدا شدن جسد آخرین کولبر؛ خبر رسید که اجساد یخ زده متین اصلانی، یاور اصلانی، بیلن احمدی، کامران کمال مقدم و پیمان خدری، زیر خاک کوران آرام گرفته است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1390

به "ماه سردِ تلخ برای کولبران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه سردِ تلخ برای کولبران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید