ناسا: میزان آب در مریخ بیش از حد تصور ما است

به گزارش تور انگلیس، دانشمندان اعلام کردند، پس از کشف ده ها دریاچه یخ زده در فاصله کمتر از یک مایلی زیر سطح سیاره سرخ فکر می کنیم بیش از آنچه تا به امروز تصور می شد در مریخ آب وجود داشته باشد.

ناسا: میزان آب در مریخ بیش از حد تصور ما است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سه سال از تأیید دانشمندان مبنی بر اینکه مریخ هنوز دریاچه هایی پر از آب مایع دارد، می گذرد و حال نتایج یک مطالعه تازه حاکی از آن است که ممکن است بیش از آنچه پیشتر تصور می شد در سیاره سرخ آب وجود داشته باشد. دانشمندان اخیرا اظهار کردند ده ها دریاچه در فاصله کمتر از یک مایلی زیر سطح سیاره سرخ وجود دارد.

محققان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا اخیرا داده های مدارگرد مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا را تجزیه و تحلیل نموده و ده ها بازتاب رادار را در اطراف قطب جنوب مریخ مشاهده کردند. این مطالعه در ادامه مطالعه قبلی که در سال 2018 انجام شد، اجرا شده است.

سیگنال های رادار در منطقه ای از مریخ که به اسم سپرده های لایه قطبی جنوب (South Polar Layered Deposits) شناخته می گردد، یافت شده و آنجا هم محل یخ های آب، یخ خشک و گرد و غبار که میلیون ها سال در آنجا زندگی می نمایند، است.

با این حال بسیاری از این یافته ها در مناطقی که برای مایع ماندن آب بسیار سرد است، کشف شده است. جفری پلات (Jeffrey Plaut)، یکی از نویسندگان این تحقیق و محقق آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا در بیانیه ای گفت: ما مطمئن نیستیم که این سیگنال ها آب مایع هستند یا نه، اما به نظر می رسد که آن ها بسیار گسترده تر از آنچه در مقاله اصلی گفته شده، هستند. یا آب مایع در زیر قطب جنوب مریخ مشترک است یا این سیگنال ها نشان دهنده چیز دیگری است.

پس از آنالیز بسیار معین شد که بعضی از دریاچه ها در فاصله کمتر از یک مایلی زیر سطح سیاره هستند. دمای سطح مریخ تقریباً منفی 81 درجه فارنهایت (منفی 63 درجه سانتیگراد) تخمین زده شده است که این دما برای مایع ماندن آب خیلی سرد خواهد بود.

آدیتیا خولر یکی از محققان این مطالعه گفت: مساحت منطقه ای که می تواند حاوی دریاچه های آب مایع باشد، اندک است و فقط شش تا 12 مایل از قطب جنوب است. اگر آب واقعاً مایع باشد، این احتمال وجود دارد که ناشی از فعالیت آتشفشانی یا چیز دیگری باشد.

در این مطالعه محققان با مطالعه رسوبات لایه ای قطب جنوب سیاره سرخ، ده ها دریاچه زیرسطحی را کشف کردند. محققان حجم این رسوبات مریخ را مقدار گیری کردند و دریافتند که آن ها حاوی لایه هایی هستند که از یخ آب به گرد و غبار و به کربن دی اکسید منجمد تبدیل می شوند که به آن یخ خشک هم می گویند.

قابل ذکر است که این لایه های رسوبی سوابق فیزیکی از تاریخ اقلیم شناسی سیاره سرخ هستند. به اسم مثال، هنگامی که این سیاره شیب مداری متفاوتی نسبت به اکنون داشته است، محیط های سردتر لایه های یخ زده ای را ایجاد می کردند که دانشمندان اکنون به وسیله رادار نفوذپذیر سطحی آن ها را آنالیز می نمایند.

ناسا می گوید، دریاچه های زیرسطحی قطبی مریخ گسترده هستند و ده ها دریاچه در این نقاط وجود دارد و مریخ ممکن است از آنچه تا به امروز فکر می کردیم، مرطوب تر باشد. البته این بدان معنا نیست که انسان ها می توانند در مریخ به راحتی زنده بمانند. مهم ترین علت آن این است که بسیاری از دریاچه های زیر سطحی مریخ احتمالاً منجمد هستند. اما کشف این موضوع دریچه ای برای مأموریت های علمی آینده به سیاره سرخ باز می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1101

به "ناسا: میزان آب در مریخ بیش از حد تصور ما است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا: میزان آب در مریخ بیش از حد تصور ما است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید