واحد پیش ساخته فرآورش نفت غرب کارون؛ منشأ راهبردی جدید در صنعت نفت

به گزارش تور انگلیس، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: احداث نخستین واحد پیش ساخته فرآورش نفت کشور در غرب کارون، به شکل گیری راهبرد و سیاستی جدید در صنعت نفت منتهی شد و امیدواریم در این قالب، شاهد احداث و بهره برداری از واحدهای پرشماری از این دست باشیم.

واحد پیش ساخته فرآورش نفت غرب کارون؛ منشأ راهبردی جدید در صنعت نفت

به گزارش خبرنگار شانا، تورج دهقانی امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) در آیین بهره برداری رسمی از نخستین واحد پیش ساخته فرآورش نفت کشور در غرب کارون که به وسیله ویدئوکنفرانس با فرمان حسن روحانی، رئیس جمهوری انجام شد، با بیان این مطلب اضافه کرد: در منطقه غرب کارون حدود 70 میلیارد بشکه ذخیره نفتی در زیر زمین وجود دارد که بیشتر آن ذخایر مشترک است و هر تلاشی برای تسریع برداشت از این منابع گامی رو به جلو به شمار می رود.

وی با بیان اینکه با بهره مندی از تجارب سال های گذشته، می توان با روش هایی بدیع، حرکت در جهت توسعه میدان ها به ویژه میدان های مشترک را شتاب بخشید، گفت: یکی از این روش ها احداث واحد پیش ساخته سریع الاحداث فرآورش نفت با ظرفیت 50 هزار بشکه است که برای نخستین بار در میدان آزادگان جنوبی ساخته شده است و قابلیت توسعه تا 80 هزار بشکه را دارد. این واحد در قالب دو ردیف 25 هزار بشکه ای فعالیت می نماید و توسط 35 حلقه چاه آزادگان جنوبی تغذیه می گردد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ساخت این واحد را با سرمایه گذاری بخش خصوصی خارجی و در کمتر از یک سال از ویژگی های آن عنوان نمود و ادامه داد: برای ساخت واحدهای مشابه در کشور، به حدود پنج سال زمان احتیاج است، همچنین به واسطه نوع قرارداد متمایز این پروژه، می توان با نرخ های متعارف قیمت نفت، حدود یک میلیارد دلار درآمدزایی داشت، به نحوی که کل هزینه پرداختی در طول یکسال کمتر از 25 میلیون دلار باشد.

دهقانی گفت: ساخت این واحد به واسطه ویژگی های منحصربه فردی که دارد، به ایجاد یک راهبرد و سیاست جدید در نفت منتهی شده است و امیدواریم در آینده با ارتقای توان داخل شاهد ساخت واحدهای پرشمار از این دست باشیم.

وی در سرانجام از همکاران خود در شرکت متن، سرمایه گذار خارجی طرح و دیگر دست اندرکاران ساخت و بهره برداری از این واحد فرآورشی قدردانی کرد.

به گزارش شانا، اشاره دهقانی به شکل گیری راهبردی جدید در صنعت نفت، ناظر بر آن است که به دنبال تجربه پیروز احداث واحد پیش ساخته فرآورش نفت در آزادگان جنوبی، تیرماه پارسال دستورعمل الزام به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای فرآورش پیش ساخته با اهدافی از جمله برطرف تنگناهای موجود در عملیات بهره برداری، شتاب در اجرای طرح های مصوب و تحقق به موقع اهداف مشخص شده، حمایت از انتقال فناوری، ساخت داخل و توسعه فناوری ملی در این زمینه، کاهش تصدی شرکت ملی نفت ایران و بهبود شاخص های مالی و استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی از سوی وزیر نفت ابلاغ شد؛ دستورعملی که در آن تأکید شده است برگزاری مناقصه یا امضای قرارداد به هر ترتیب برای اجرای واحدهای بهره برداری یا نمک زدایی نفت در خشکی (به جز موارد استثنا) نباید به روش متعارف گذشته انجام گردد.

این رویکرد با انجام اقدام هایی از جمله تدوین چارچوب همسان قراردادی، تدوین مجموعه الزام های فنی و بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ اس ئی)، تدوین الگوی ارزیابی صلاحیت شرکت های متقاضی و برگزاری فراخوان مربوطه در فاز اجرا نهاده شد و همسو با این هدف بهمن ماه پارسال نیز قرارداد ساخت دومین واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO ساخت، تملک، بهره برداری (Build - Own - Operate) بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جهاد دانشگاهی امضا شد و در حال پیگیری است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 689

به "واحد پیش ساخته فرآورش نفت غرب کارون؛ منشأ راهبردی جدید در صنعت نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واحد پیش ساخته فرآورش نفت غرب کارون؛ منشأ راهبردی جدید در صنعت نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید