واعظی: حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه باید به 30 میلیارد دلار برسد

به گزارش تور انگلیس، تهران (پانا)- رییس دفتر رییس جمهوری آنالیز راه های توسعه همکاری های تجاری و مالی را یکی از محورهای مهم مذاکرات پیش رو با ترکیه مطرح نمود و گفت حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه باید به 30 میلیارد دلار برسد.

واعظی: حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه باید به 30 میلیارد دلار برسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود واعظی با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون مشترک مالی ایران و ترکیه در روز چهارشنبه، گفت: امروز جلسه مقدماتی کمیسیون مشترک با حضور نمایندگان دستگاه ها و وزارتخانه های عضو کمیسیون برگزار گردید و محورهای نشست پیش رو و همچنین مسائل مورد مذاکره فی مابین مورد بحث و آنالیز کارشناسانه نهاده شد.

وی اضافه نمود: در این نشست دستگاه های مختلف گزارش پیشرفت همکاری ها و اجرای مصوبات کمیسیون بیست و هفتم که سال گذشته برگزار گردید را ارائه کردند و در مورد ماموریت ها و وظایف هر یک از دستگاهها تصمیم گیری و معین تکلیف شد.

رییس دفتر رییس جمهوری روابط میان ایران و ترکیه را دیرینه و استراتژیک خواند و اعلام کرد: در طول سال های گذشته هر دو کشور اراده استواری برای توسعه همکاری های دوجانبه از خود بروز داده اند. این اراده در توافقات و سندهایی که در سال های گذشته میان طرفین امضا شده قابل ردگیری است و هدف گذاری دو طرف افزایش سطح همکاری ها در زمینه های گوناگون بوده است.

واعظی اضافه نمود: از سال های گذشته در مذاکرات دوجانبه بر این موضوع تاکید کردیم که حجم مبادلات تجاری دو طرف به 30 میلیارد دلار برسد. این هدفگذاری البته به دلیل بعضی موانع از جمله تحریم های ظالمانه آمریکا محقق نشد. در عین حال در سال گذشته نیز به دلیل شیوع کرونا و مسائل موجود بر سر جابجایی تجاری مرزی، کمی شاهد افت تجارت میان دو کشور بودیم. با این حال دو طرف بر تسریع توسعه مناسبات تجاری و افزایش مبادلات تاکید دارند و ان شاء الله با برطرف تحریم ها، حرکت به سوی این هدفگذاری، با سرعت و شتاب بیشتری پیش خواهد رفت.

رییس کمیسیون مشترک مالی ایران و ترکیه، آنالیز راه های توسعه همکاری های تجاری و مالی را یکی از محورهای مهم مذاکرات پیش رو مطرح نمود و گفت: بر اساس آنالیز هایی که در دبیرخانه کمیسیون مشترک بعمل آمده، زمینه های مختلفی همچون تجارت، سرمایه گذاری، انرژی، علم و فناوری، حمل ونقل، سلامت، گردشگری و غیره برای توسعه همکاری های دوجانبه احصا شده که در نشست پیش رو در مورد آن به گفت وگو خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: تسهیل مبادلات تجاری در پایانه مرزی و تسریع در انجام مراحل اداری پذیرش از سوی طرفین از دیگر موارد مذاکره در نشست کمیسیون مشترک مالی ایران و ترکیه خواهد بود.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین از مذاکره برای اصلاح و بازنگرش توافقنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور که در سال 2015 منعقد شده اطلاع داد و گفت: بر اساس این موافقتنامه ایران در تعرفه واردات 125 کالا برای ترکیه تخفیف قائل شده و آنها در 140 کالا چنین تخفیفی را لحاظ نموده اند. بر اساس مواد موافقتنامه بازنگری در گروه کالاها با هدف انتفاع بیشتر تجار و بازرگانان کشورمان، مورد نظر است و در این مورد گفت وگو خواهیم کرد.

آنالیز شرایط ارتقای همکاری های دو کشور در شرایط پس از تحریم و احیای صادرات نفت به ترکیه و افزایش صادرات در گروه های کالایی دیگر و همچنین توسعه همکاری های بانکی، به گفته رییس دفتر رییس جمهوری از دیگر موارد مورد مذاکره در نشست وبیناری کمیسیون مشترک مالی ایران و ترکیه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 976

به "واعظی: حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه باید به 30 میلیارد دلار برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واعظی: حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه باید به 30 میلیارد دلار برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید