7 مورد از شگفتی های طبیعی دنیا

به گزارش تور انگلیس، عجیاب هفتگانه طبیعی دنیا

در سال 2007 سازمانی تشکیل شد که هدفش انتخاب خاص ترین و منحصر به فردترین طبیعت های روز زمین بود. این سازمان کار خود را با یک رای گیری عمومی آنلاین آغاز کرد. در این رقابت 300 جاذبه مختلف از سراسر دنیا پیشنهاد داده شدند. این رای گیری در سال 2009 برگزار گردید . از ایران قله دماوند و غار علی صدر همدان کاندید شده بودند. حدود 500 میلیون رای داده شد تا خاتمه در تاریخ 11/11/2011 نتایج اعلام شد. با خبرنگاران همراه شوید تا عجایب طبیعی دنیا را بشناسیم.

7 مورد از شگفتی های طبیعی دنیا

7- کوه تیبل در آفریقای جنوبی | TABLE MOUNTAIN, South Africa

کوهی که قله آن تخت است! کوه چشم اندازی عجیب را در شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی ایجاد نموده است و به یکی از جاذبه های گردشگردی آن تبدیل شده است. معنی لغوی نام کوه تیبل در زبان انگلیسی می گردد، کوه میز. ارتفاع این کوه به 1087 متر می رسد و قله مسطح آن 3 کیلومتر طول دارد. به ابرهای سفیدی که بیشتر اوقات کوه تیبل را می پوشانند رومیزی می گویند. همین ابرها باعث رویش گیاهان بسیاردر این منطقه شده است. علت تشکیل این سطح صاف فرسایش آب و وزش باد در طی سال های گذشته است. در کوه پایه های آن بیش از 250 گونه گل مختلف رشد می نماید. اگر اهل کوهنوری و فتح ارتفاعات هستید 350 راستا مختلف برای رسین به این قله صاف وجود دارد. در سال 1929 یک تلکابین نیز برای بالا رفتن از آن ساخته شد.

6- پارک ملی پورتوپرنسس در فیلیپین | Puerto Princesa National Park, Philippines

رودخانه زیرزمینی پارک ملی پورتو پرنسس منطقه ای حفاظت شده به طول 80 کیلومتر در شمال شهر پورتوپرنسس واقع در کشور فیلیپین است. این پارک ملی میان رشته کوه های سنت پائول در ساحل غربی جزیره قرار گرفه است. شهرداری شهر پورتوپرنسس در سال 1992 مدیریت پارک را در دست گرفت. ورود به این رودخانه زیر زمینی از طریق یک پیاده روی کوتاه یا قایق رانی از شهر سبنگ امکان پذیر است.

در سال 200 یک طبقه دوم برای رودخانه زیرزمینی کشف شد. که یعنی آبشارهای کوچکی درون غار وجود دارد. بعلاوه یک گنبد بزرگ به ارتفاع 300 متر از رودخانه یافتند. تا به حال صخره های عجیب، عنکبوت های بزرگ، شکاف های عمیق پر آب، کانل های آبی و غارهای عمیق دیگر آن چیزهایی بوده که دانشمندان پیروز به کشفشان شده اند. کشف ادامه آن به علت کمبود اکسیژن تقریبا غیرممکن است.

5-جزیره کومودو در اندونزی | KOMODO, Indonesia

جزیره کومودو یکی از 17508 جزیره از مجموع الجزایر کشف اندونزی است. معروفیت این جزیره به خاطر زندگی کردن تعداد اژدهای کومودو در آن است. کومودو بزرگترین مارمولک زنده دنیا است و جزیره نامش را از آن گرفته است. علت اصلی معروفیت آن توسعه شایعات وجود یک اژدهای آتش زا در منطقهربود. پس از وسیع تر شدن شایعات یک نظامی مسلح به چند سرباز به جزیره رفتند و با جسد یک کومودو 1.2 متری بازگشتند. پس از آن دو جانور 3 متری نیز شکار شدند. پس از تحقیقات این افسانه حقیقت یافت و کومودو برای دنیایان شناخته شد. جزیره کومودو یکی از تنها 7 مکانی در دنیا است که ساحلی با ماسه های صورتی رنگ دارد. این ماسه ها ترکیبی از ماسه های سفید رنگ و سرخ رنگ حاصل از تکه های روزن داران است و به همین علت صورتی به نظر می رسند.

4- جزیره ججو در کره جنوبی | JEJU ISLAND, South Korea

جزیره ججو در کره جنوبی یک جزیره آتشفشانی با وسعت 1864 کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره با 130 کیلومتر نوار ساحلی در مجله ججو در کره جنوبی. این جزیره 700 تا 1200 هزار سال قبل با فوران گدازه های یک آتشفشان از زیر آب های اقیانوس به وجود آمده است. پس از آن در حدود 100 تا 300 هزار سال قبل با فوران یک آتشفشان دیگر کوه هالا (Halla) به وجود آمد. توانسته سومین رتبه را در عجایب طبیعی دنیا کسب کند.

3- آبشار ایگواسو در مرز آرژانتین با برزیل | IGUAZU FALLS, Argentina & Brazil

آبشار ایگواسو شبیه به یک نعل اسب به نظر می رسد که طول آن نزدیک به 3 کیلومتر است. معنی نام آن آب بزرگ است. آبشار ایگواسو در سال 1541 از طریق یک دنیاگرد اسپانیایی کشف شد. یکی از ویژگی های خاص آن است که از دو قسمت بزرگ تشکیل شده که هر کدام شامل صدها آبشار است. صخره های پوشیده شده از جنگل و کنار پرتگاه آن دو را از یک دیگر جدا می نماید. کشور آرژانتین در یک سو و کشور برزیل در سمت دیگر آبشار پارک ملی دارند و هر دو پارک در میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده اند.

2- خلیج هالونگ در ویتنام | HA LONG, Vietnam

خلیج هالونگ یکی از میراث های دنیای یونسکو و مقصد محبوب گردشگری در ویتنام است. این خلیج متعلق به شهر هالونگ است. ویژگی شاخص آن هزاران جزیره ای است که در مقدار ها و اشکال مختلف در آن قرار گرفته اند. خلیج هالونگ مرکز محلی بزرگتر به نام خلیج بای تو لانگ در شمال شرقی است. وسعت آن به 1553 کیلومت مربع می رسد که مجموعا 2000 جزیره زا شامل می گردد.مرکز اصلی خلیج 334 کیلومتر مربع وسعت داردو تراکم جزایر آن 775 تا است. انسانِ پیش از تاریخ در حدود ده ها هزار سال پیش در این منطقه می زیسته است.

1- آمازون در آمریکای جنوبی | AMAZON, South America

رود آمازون واقع در آمریکای جنوبی یکی با طول 6400 هزار کیلومتر یکی از طویل ترین رودهای دنیا است. در طی این راستا آب 200 رودخانه وارد رود آمازون می گردد که آن را به پر آب ترین رود دنیا در هنگام ریختن به دریا تبدیل میکنند. سرچشمه اولیه رود رشته کوه های آند است و در سرانجام بخشی از آن به اقیانوس اطلس می ریزد. با گذشت سال ها ، شرایط آب و هوایی منطقه و نزدیک بودن آن به خط استوا، پوشش گیاهی و جنگلی وسیعی در منطقه رشد یافته و آن را به جنگلی پر رمز و راز تبدیل نموده است.

جنگل های انبوه صدها کیلومتر اطراف آمازون را فرا گرفته و تا لب رودخانه پیش رفته اند. سه شهر مهمی که در کنار آمازون قرار گرفته است هر یک در حدود 1600 کیلومتر از دیگری فاصله دارد. سایر آبادی ها بیشتر روستاهای کوچک هستند. مسافرت بین شهرها و روستاها بیشتر از طریق کشتی انجام می گیرد. از میان آن جنگل های انبوه عبور می نماید. راه عبور کم تعداد و محدود است. و در صدر فهرست عجایب طبیعی دنیا قرار گرفته است.

منبع: nature.new7wonders.com

منبع: الی گشت
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1323

به "7 مورد از شگفتی های طبیعی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 مورد از شگفتی های طبیعی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید